Choroby cywilizacyjne to schorzenia o zasięgu globalnym, których rozpowszechnianie się spowodowane jest postępem cywilizacyjnym, dlatego nazywane są też chorobami XXI wieku. Chorobę klasyfikuje się jako „globalną” do chwili, kiedy jej rozprzestrzenianie nie zostanie zahamowane.
Choroby cywilizacyjne:
- Choroby układu sercowo-naczyniowego ( np. nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca)
- Choroby układu pokarmowego (np. hemoroidy, zaparcia, choroba refluksowa, biegunki, wrzody żołądka i dwunastnicy)
- Choroby układu oddechowego (np. POChP)
- Nadwaga i otyłość
- Cukrzyca
- Nowotwory
- Alergie
- Zaburzenia psychiczne (np. pracoholizm, depresja, anoreksja, uzależnienia behawioralne, alkoholizm)
- Choroby zakaźne (np. AIDS, gruźlica)
Olbrzymi problem chorób cywilizacyjnych.
Choroby cywilizacyjne są powodem 80% wszystkich zgonów, a także powodują ogromne koszty społeczne ze względu na swój przewlekły charakter. Do ich bezpośrednich przyczyn należą złe nawyki żywieniowe, niska aktywność fizyczna, papierosy. Pośrednimi przyczynami są industrializacja, rozwój miast, stresujący tryb życia, promieniowanie jonizujące czy hałas.
Dużym problemem jest też fakt, że na jednej chorobie się zwykle nie kończy. Zachorowanie na jedną zwiększa ryzyko pojawienia się kolejnej – osoby z nadwagą często cierpią również na nadciśnienie, które z kolei prowadzi do miażdżycy. Otyłość bywa również powodem występowania cukrzycy.
W przypadku chorób cywilizacyjnych profilaktyka ma ogromne znaczenie: 50% sukcesu to zdrowy tryb życia. Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to wartości, które powinniśmy wpajać dzieciom i młodzieży – sami także podejmijmy wyzwanie, walczmy ze złymi nawykami żywieniowymi i własnymi nałogami, a nasz organizm na pewno się odwdzięczy. Obecnie panuje moda na zdrowy tryb życia, więc każdy z nas może znaleźć w swoim otoczeniu osobę, która posłuży mu za wzór. Trzeba pamiętać, że nawet najlepszy lekarz nie pomoże nam wyzdrowieć, jeśli nie wyeliminujemy czynnika, który spowodował dolegliwości, a profilaktyka jest łatwiejsza i tańsza, niż leczenie.
Opisane powyżej choroby są klasyfikowane jako cywilizacyjne w Europie, w krajach rozwijających się – w przypadku krajów Trzeciego Świata lista wyglądać będzie inaczej: tam chorobami cywilizacyjnymi są choroby zakaźne, które w społeczeństwie europejskim zostały już wyeliminowane.
lipca 2