Małe i większe nałogi towarzysza nam każdego dnia. Najczęściej jednak jest to uzależnienie od kawy czy słodyczy. Zwykle nie stanowią one zagrożenia dla nas czy osób żyjących w naszym otoczeniu. Problem zaczyna się pojawiać, kiedy nałóg zaczyna przejmować nad nami kontrolę i uzależniamy się np. narkotyków. W świecie silnie rozwiniętej technologii, uzależnionym można być od bardzo wielu rzeczy. Coraz młodsze osoby są uzależnione od telefonów, tabletów, komputerów oraz innych sprzętów. Są to jednak małe uzależnienia, nie stanowiące zagrożenia dla naszego zdrowia. Ale przy okazji pojawia się coraz więcej uzależnień od narkotyków i alkoholu. Dostęp do takich źródeł jest coraz łatwiejszy dzięki doskonałej komunikacji. Jest jednak jeszcze inny nałóg, który w dzisiejszych czasach zdarza się coraz częściej, jest to seksoholizm.

Przewaga mężczyzn

Okazuje się, że większość uzależnionych od seksu stanowią mężczyźni. Ich przewaga stanowi aż 80 procent. Bardzo popularna formą seksu staje się ten oparty na materiałach z Internetu czyli cyberseks. Ten problem nie dotyczy jednak każdego z tego samego powodu, najczęściej seksoholizm dotyka tych osób, które w okresie dojrzewania były wykorzystywane pod względem seksualnym. Takie osoby nie miały wystarczającego wsparcia i pomocy ze strony bliskich oraz posiadały trudności z uzyskaniem akceptacji. Często też osoby takie nie były odpowiednio wychowywane pod względem seksu , a także doświadczały problemów alkoholizmu.

Co to jest uzależnienie i jak z niego wyjść?

Seksoholizm może mieć wiele postaci. Może to być zarówno fantazjowanie, seks płatny, zarobkowy, czaty, pornoholizm, gry erotyczne, pedofilia, kazirodztwo, seks z przedmiotami , podglądactwo czy anonimowy seks i nawiązywanie kontaktów z kilkoma partnerami czy partnerkami seksualnymi. Pozbycie się takiego nałogu podobnie jak innych nie należy do łatwych, ale przede wszystkim , Należy zdać sobie sprawę z uzależnienia. Następną kwestią jest kontakt że specjalistą w dziedzinie terapii uzależnień – psychologiem lub seksuologiem. Terapia taka powinna prowadzić do zmiany wzorców zachowań, radzenia sobie z emocjami oraz ich przeżywania. Następnym krokiem, będzie nauka nowej organizacji dnia, a także odbudowywania więzi z osobami najbliższymi z otoczenia. Jeśli chodzi o zdrowie fizyczne osoby na terapii tego typu, bardzo ważne jest , aby zostały wykonane badania pod względem zakażenia wirusem HIV, HCV, kiłą oraz innymi chorobami, które przenoszone są droga płciową.