W przypadku, kiedy trwające od dłuższego czasu przygnębienie, apatia, smutek, zmęczenie nie pozwalają nam cieszyć się życiem, zaczynamy zastanawiać się, co zrobić, by przerwać ten stan. Często chcielibyśmy uzyskać pomoc, ale nie bardzo wiemy, do kogo się zwrócić. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, gdzie szukać pomocy w depresji. Przeczytaj go koniecznie!

Niech mi ktoś pomoże!

Zacznijmy od tego, że kiedy już depresja daje się we znaki tak mocno, że uznajemy, że nie damy sobie z nią rady sami, rodzi się wątpliwość, czy uzyskamy pomoc. Co prawda przybywa informacji o samej chorobie, o jej objawach i miejscach, gdzie możemy pomoc uzyskać, wciąż jednak informacje te napotykają barierę: najpierw jest to bariera „to mnie nie dotyczy, więc nie zwracam uwagi”, później nie umiemy odnaleźć ważnych informacji. Musisz wiedzieć, że depresja jest chorobą nie tylko wywołującą smutek, przygnębienie, ale też powoduje osłabienie zdolności do radzenia sobie z zaistniałą sytuacją, czyli także – a może głównie – z samą chorobą. Zwykle osoba dotknięta depresją ma świadomość złego samopoczucia, jednak nie zawsze jest w stanie nazwać jego przyczynę, a co za tym idzie – nie do końca wie, gdzie szukać pomocy.

Jak odzyskać radość życia?

Teoretycznie zwrócenie się o pomoc do osób najbliższych wydawać by się mogło drogą oczywistą. Niestety, niejednokrotnie jednak okazuje się, że to właśnie droga najtrudniejsza, gdyż poszczególne objawy wydają się nam trudne i przykre dla nas, być może nas przerastające, ale wciąż trywialne dla otoczenia. Myślimy o tym, że przecież każdy jest czasami smutny, zmęczony, zniechęcony, itp. – nie chcemy zawracać bliskim głowy, nie chcemy też narażać się na bagatelizowanie tego, co dla nas trudne. Poza tym okazuje się, że często to nasi bliscy zwracają nam uwagę na to, że „coś jest nie tak”, chodzimy „struci” i życie już nie cieszy nas tak jak przedtem. Zwykle jest to sygnał, by zająć się problemem i sygnał, że są ludzie, którym na nas zależy i martwią się o nasze samopoczucie.

Dokąd z depresją?

Przede wszystkim, kiedy już postanowimy poszukać pomocy, zaczynamy zastanawiać się, dokąd właściwie powinniśmy pójść. No cóż, na początek można udać się z dolegliwościami, które nas niepokoją, do lekarza pierwszego kontaktu, żeby wykluczyć inne, być może proste do usunięcia przyczyny złego samopoczucia. Musisz wiedzieć, że może to również mieć duże znaczenie, gdyby objawy podobne do symptomów depresji wskazywały jednak na inną chorobę. Okazuje się bowiem, że niektóre choroby somatyczne (na przykład - obturacyjna choroba płuc) wywołują depresję i w takim przypadku korzystniejsze jest zajęcie się przyczyną, nie tylko samą depresją.