Żyjemy w czasach , gdzie technologia jest bardzo rozwinięta. Powoduje to nie tylko mnóstwo udogodnień, ale także tworzy nowe problemy. Jednym z takich są uzależnienia. Tak jak wcześniej nie mieliśmy aż takich możliwości, gdyż nie był komputerów czy telefonów dostępnych dla każdego, tak teraz uzależnione są nawet najmłodsze dzieci. Nie potrafią się one obejść bez komputerów, telefonów, tabletów i oczywiście Internetu. Jednak uzależnić można się praktycznie od wszystkiego.
Bardzo często zauważamy oprócz uzależnienia od technologii także nałóg w postaci jedzenia. Dotyczy on najczęściej jedzenia typu fast food oraz słodyczy. Ten problem związany jest z krajami rozwiniętymi. Jednak jest także jeden nałóg, który dotyczyć może zarówno tych bardziej jak i mniej rozwiniętych państw i w większość chorymi są mężczyźni, którzy stanowią 80% uzależnionych. Mowa tutaj o seksoholizmie.

Czym jest seksoholizm?


Jest to taki sam nałóg jak każdy inny, mimo iż dotknąć może osoby dopiero od pewnego wieku-chociaż zdarzają się wyjątki. Mechanizm tego nałogu działa na podobnej zasadzie jak i inne nałogi np. alkoholizm. Erotoman przestaje kontrolować swoje zachowania seksualne. Seksoholik pragnie współżycia coraz częściej i częściej. Najlepiej aby był to stosunek za każdym razem z inną osobą, aby pobudzenie seksualne było coraz większe, gdyż zwykle nie daje mu ono poczucia spełnienia i satysfakcji. Seksoholicy dążą do stanu błogostanu, który jest zbyt ulotny. Złudnie odczuwają oni bliskość i nie tworzą trwałych związków z druga osobą.

Defekty osobowościowe


Bardzo często osoby uzależnione od seksu mają określone uwarunkowania psychologiczne. Nałóg pochłania całe życie osoby uzależnionej i staje się jego sensem. Seksoholizm może być także sposobem na ukrycie defektów osobowościowych jak np. zbyt niskie poczucie własnej wartości. Jednak ujawniać się to może również u osób, które osiągnęły w życiu bardzo dużo, mają ogromny majątek, ale nie czują z tego powodu satysfakcji. Szukają one okazji, aby kogoś uwieść. Jednak nawet przygody miłosne z najbardziej atrakcyjnymi partnerami nie dają im poczucia spełnienia. Seksoholicy widzą swój problem, starają się go rozwiązać dopiero wtedy, kiedy poniosą jakieś poważne straty, ostaną zarażenia choroba przenoszoną drogą płciową lub też ich nałóg zostanie upubliczniony.