Każdy z nas ma swoje małe nałogi. Nie są one groźne dla nas i dla otoczenia, dopóki takie pozostają. Kiedy jednak zaczynamy uzależniać się poważnie to cierpi na tym nie tylko nasz organizm, ale także bliskie osoby. Uzależnić się możemy od wielu rzeczy. Podstawowym jednak nałogiem dzisiaj jest jedzenie typu fast food, słodycze, telefony, Internet, alkohol oraz wiele innych. Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego.
Mimo iż, nałogi nie zawsze wydają się groźne, to trzeba mieć na uwadze, że bardzo często konieczna jest pomoc lekarska. Jednak bardziej musimy martwić się tymi osobami, które nie przyznają się do nałogu niż tymi, które otwarcie o tym mówią. Możemy bowiem pomylić uzależnienie z modą, która bardzo często sprawia, że chcemy być tacy jak inni bez względu na to jakimi ludźmi są nasze autorytety. Ostatnio, panuje moda na seks. Dlatego też, coraz częściej słyszymy o seksoholizmie.
Czym jest seksoholizm?
Jeśli nie miałeś do czynienia z takim nałogiem, to z pewnością zastanawiasz się jak to wygląda oraz na czym on polega. Na pewno wiemy, że jest on związany z seksem, a raczej jego nadmiarem. Ci , którzy są od seksu uzależnieni odczuwają często bardzo silną potrzebę zaspokojenia swoich żądzy w zależności od preferencji. Może to być sadomasochizm, voyeuryzm, częste zdrady, seksualne natręctwa, masturbacja czy uzależnienie od pornografii.
Cechy nałogu
Jednak nie każdy z psychologów na ten temat wypowiada się tak samo. Jedni uznają seksoholizm za modę, zaś inni za chorobę. Wynika to z faktu, że ogromną popularnością cieszy się w ostatnich latach tematyka seksualna. Większość jednak jest zdania , że seksoholizm należy do nałogów , gdyż posiada ona cechy odpowiadające uzależnieniu. Jest to przymus czyli niemożność kontrolowania swojego zachowania, idea nad wartościowa czyli obsesja skierowana na jedno zachowanie, a także ciągłe kontunuowanie danego zachowania mimo świadomości jego skutków.
Niekiedy występuje także problem z tym, aby odróżnić intensywne życie seksualne od seksoholizmu. Takie osoby, mogą przeprowadzić test, którego autorem jest Patric Carnes. Składa się on z 25 punktów. Co więcej, według jego teorii seksoholizm rozpatrywany jest w trzech poziomach gdzie pierwszy ogranicza się do angażowania się w różne praktyki seksualne , a trzeci ma już poważne skutki prawne.