Każdy z nas ma jakieś nałogi mniejsze czy większe. Często nie są one poważne i nie stanowią dużego zagrożenia oprócz powikłań zdrowotnych, których bardzo często jesteśmy świadomi. Najczęściej spotykamy się z uzależnieniem od papierosów, kawy czy słodyczy. Jednak coraz rzadziej dziwią nas także te poważniejsze jak alkoholizm czy uzależnienie od narkotyków. Mimo iż nie zawsze mamy z takimi nałogami do czynienia, to ciągle dookoła o nich słyszymy.
W rozwijającym się świecie technologii nie tylko słyszymy o uzależnieniach od komputerów, tabletów, a w szczególności telefonów, ale sami jesteśmy ich niewolnikami. Nie potrafimy także żyć bez Internetu. Ostatnio możemy także spotkać się nałogiem, który w dzisiejszych czasach stał się modny. Mowa tutaj o seksoholizmie. Jednak nie każdy podąża za moda i niektórzy mają z tym nałogiem potężny problem z którym nie potrafią sobie poradzić.
Seksoholizm – co to takiego?
Jak sama nazwa mówi, seksoholizmem nazywamy uzależnienie od seksu. Jest to taki sam nałóg jak alkoholizm , hazard czy narkomania, ponieważ jest to nałóg behawioralny. Seksoholik, czuje silną potrzebę podejmowania określonych działań na płaszczyźnie seksualnej. Konieczne jest osiągnięcie euforii czy błogostanu. Wszystko to spowodowane jest wzrostem endorfin, czyli uruchamianie się tzw. Układu nagrody. Czujemy w takiej sytuacji szczęście, mamy lepsze samopoczucie. Jednak w przypadku seksoholików, bardzo często nie sam seks powoduje euforię, ale zdobywanie swojej „ofiary”. Przyczyna takiego stanu rzeczy najczęściej jest rodzina w jakiej się wychowywały takie osoby, czyli ich dzieciństwo. Patologia w rodzinie powoduje , że dziecko jest samotne, lękliwe, nieufne, ma niskie poczucie własnej wartości oraz nie potrafi wejść w głęboki związek z drugą osobą.
Objawy oraz pomoc
Osoba , która jest uzależniona znacznie częściej chce współżyć, szczególnie jeśli chodzi o nowych partnerów, stara się kogoś uwieść, mając świadomość tego , że może to doprowadzić do rozpadu związku, utraty pracy oraz zarażenie choroba przenoszona drogą płciową. Taka osoba pomoc może uzyskać u odpowiedniego specjalisty uzależnień jak seksuolog, psycholog itp. warto w przypadku takiej terapii włączyć do leczenia partnera nałogowca, dzięki temu nie tylko uzależniony zrozumie swój problem, ale także jego małżonek czy małżonka. Niektóre przypadku wymagają także podawania leków.