Implantacja zębów

Ubytki po zębach utraconych z różnych powodów stanowią dla wielu osób wstydliwy i uciążliwy problem. Ograniczają bowiem możliwość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, głównie ze względu na brak możliwości uśmiechania się, swobodnego mówienia czy nawet wygodnego spożywania pokarmów. Ubytki są również często podłożem dla seplenienia, silnego bólu w jamie ustnej oraz psychicznej niewygody.

Rozwiązaniem dla tych dolegliwości może być zabieg implantacji. Polega on na wprowadzeniu tytanowej śruby do kości pacjenta, która będzie od tej pory pełniła rolę sztucznego korzenia zęba. Zanim jednak będzie można przystąpić do tej procedury, należy wpierw ustalić stan badanego uzębienia, przy czym pomocne okazuje się tzw. zdjęcie panoramiczne. Czasem jednak to nie wystarcza i może się okazać konieczne przeprowadzenie tomografii komputerowej, która pozwoli lekarzowi-implantologowi na jeszcze dokładniejsze zaplanowanie całego procesu leczenia, wliczając w to zabiegi augmentacyjne. Zdjęcie tomograficzne pokazuje bowiem przebieg najważniejszych nerwów, grubość błony śluzowej, położenie otworów bródowych oraz stan kości.

Po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentem, ocenieniu stanu jego uzębienia oraz omówieniu i wyborze wariantu leczenia, konieczne jest wypełnienie ankiety zdrowotnej, informującej o przebytych chorobach/urazach, przewlekłych schorzeniach oraz występujących nałogach. Dopiero po wyrażeniu przez pacjenta zgody na leczenie implantacyjne możliwe jest przejście do zabiegu. W pierwszej kolejności, tuż po zapewnieniu sterylności przyrządów dentystycznych i otoczenia, podawane jest znieczulenie miejscowe najczęściej w kilku obszarach, aby wyeliminować wszelki dyskomfort, jaki pacjent może w trakcie zabiegu odczuwać. Kolejno montowana jest tytanowa śruba, a na niej porcelanowa lub ceramiczna korona, której odcień dopasowywany jest do reszty uzębienia.

Współczesna medycyna zapewnia wygodę i swobodę noszenia implantów. Ich wygląd nie różni się od posiadania własnych, naturalnych zębów. Implantacja nie jest jednak zabiegiem tanim i wiąże się z wydatkami na kilku etapach leczenia. Szczecińskie kliniki (lista: dentysta-stomatolog.com/szczecin,1.html), takie jak Dental Plus, oferują ceny od 2200 zł, z kolei usługa Implantologii Na Podzamczu to koszt 2000 zł za system jednoczęściowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>