Lakowanie – recepta na próchnicę

Próchnica dotyczy niemal 99 procent społeczeństwa. Jak dowodzą badania tylko około połowa Polaków myje regularnie zęby rano i wieczorem. Niemal każde dziecko w wieku szkolnym ma objawy próchnicy, a co drugi nastolatek wkraczając w dorosłe życie nie ma kompletu uzębienia. Niestety te dane są jednymi z najgorszych w całej Europie. Powszechnie uważa się, że winowajcą takiego stanu rzeczy są słodycze. Próchnicę powodują bakterie, które rozkładają cukry. W procesie rozkładu wydzielają się kwasy organiczne, które obniżają pH jamy ustnej, przez co szkliwo zębów staje się bardziej podatne na działanie bakterii. Zaatakowany ząb staje się porowaty, a na jego powierzchni działają bakterie, które niszczą zewnętrzną powłokę dostając się do zębiny. Tak powstaje dziura, zwana ubytkiem.

Aby przeciwdziałać powstawaniu ubytków można zdecydować się na zabieg lakowania zębów. To proces wypełniania naturalnych bruzd, którymi pokryte są zęby trzonowe i przedtrzonowe. Lakowanie zaleca się zarówno na zęby mleczne jak również stałe. Zabieg ten wykona każdy dentysta. Warszawa oferuje wiele ośrodków i klinik, w których wykonasz lakowanie swojemu dziecku zarówno na kasę chorych, jak i podczas prywatnej wizyty lista gabinetów z dentysta-stomatolog.com – Warszawa.

Zęby mleczne, zawierające mało składników mineralnych w stosunku do zębów stałych, są łatwym celem dla próchnicy. Dlatego wykonanie zabiegu lakowania już na pierwszych zębach, powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia tej choroby. Lakowanie jest procesem bezbolesnym i szybkim. Natomiast ból zęba mlecznego nie różni się niczym od bólu zęba stałego. Dlatego lepiej profilaktycznie zabrać dziecko na lakowanie niż później jeździć z zapłakanym malcem na wizytę. W przypadku mleczaków, na lakowanie należy zabrać już dziecko 2-3 letnie. Jeśli uniemożliwimy rozwój próchnicy na pierwszych zębach, to istnieje większa szansa, że zęby trzonowe stałe wyrastające w wieku około 5-7 lat będą zdrowe i niezarażone. Zęby stałe lakuje się począwszy od „szóstek”, które wyrastają jako nowe zęby ( a nie po wypadnięciu zęba mlecznego) i kontynuuje, kiedy wyrastają „siódemki” oraz inne boczne zęby zastępujące mleczaki („czwórki” i „piątki”). Dzieci w wielu od 5 aż do 12 lat powinien mieć stale pod opieką stomatolog. Warszawa posiada bogatą ofertę ośrodków dentystycznych, w których możliwe jest wykonanie zabiegu lakowania zębów na wszystkich etapach rozwoju dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>