Nowoczesne technologie w stomatologii – cyfrowa protetyka

Chyba każdy z nas wie doskonale o tym, że wykonanie koron zębowych, mostów protetycznych czy też protez wymaga od protetyka dużej precyzji. Podobną dziedziną jest z resztą implantacja zębów. To właśnie dlatego tak bardzo cenione są dobre gabinety stomatologiczne. Dobrym rozwiązaniem jest leczenie zębów w nowoczesnych gabinetach, które swoim pacjentom oferują nowoczesne, bardziej skuteczne i mniej uciążliwe formy leczenia.

Obecnie coraz częściej wykorzystywane są nowoczesne systemy komputerowe, które pomagają w przygotowaniu uzupełnień protetycznych. Z pomocą cyfrowej protetyki można most czy koronę wykonać nawet podczas jednej tylko wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jak znaleźć dobry gabinet stomatologiczny? Mieszkańcy np. Opola mogą wpisać po prostu w Google lub inna wyszukiwarkę słowa "dentysta Opole" lub "dobry stomatolog Opole" – tak można szybko sprawdzić, gdzie oferowana jest protetyka cyfrowa.

Coraz częściej wykorzystywana jest po prostu profesjonalna technologia CAD/CAM w stomatologii. W praktyce oznacza to, że zarówno projektowanie uzupełnień zębowych, jak i ich produkcja są wspomagane przez komputery. Z pomocą takich technologii wykonuje się obecnie korony zębowe (także na potrzeby implantologii), mosty protetyczne, licówki, uzupełnienia inlay i onlay oraz wszelkiego rodzaju łączniki.

Jak to wygląda w praktyce? Aby móc skorzystać z tych innowacyjnych technologii, trzeba najpierw wprowadzić skaner do jamy ustnej pacjenta. Na końcówce skanera znajduje się kamera, która wykonuje zdjęcia otoczenia. Tak pozyskiwany jest trójwymiarowy obraz zgryzu pacjenta. Od razu warto podkreślić, że samo pobieranie skanu to proces bardzo szybki. Wystarczą w pełni 2-3 minuty. Na wirtualnym modelu można zaznaczyć obrys korony, ustawienie w stosunku do zębów położonych najbliżej itd. Na podstawie podanych informacji projektowany jest kształt uzupełnień. Sam projekt oczywiście jest później dodatkowo dopracowywany przez stomatologa, jednak sam fakt wykorzystania nowoczesnych technologii, pozwala znacznie skrócić czas niezbędny do przygotowania wypełnienia.

Nic zatem dziwnego, że protetyka cyfrowa stale zyskuje na znaczeniu. Samo przygotowanie projektu, łącznie z jego korektą, to około 20 minut. Projekt wirtualny przesłany jest do frezarki numerycznej. Lekarz dobiera odpowiedni materiał i wkłada go do frezarki. Urządzenie potrzebuje zaledwie kilku minut, aby wyciąć wypełnienie, a także wypolerować je. Nie ma problemu ze skorygowaniem koloru, aby wypełnienie lepiej pasowało do uzębienia konkretnego pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>