Trzeba przyznać, że są różni psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy, a ich wykształcenie oraz kompetencje znacznie się od siebie różnią. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, do kogo powinieneś się zgłosić, szukając pomocy psychologicznej. Przeczytaj go koniecznie!

Kim jest psycholog?

Zacznijmy od tego, że w świetle obowiązującego prawa, psychologiem jest osoba, która uzyskała w polskiej uczelni dyplom magistra psychologii lub uzyskała za granicą wykształcenie uznane za równorzędne w Rzeczypospolitej Polskiej. Musisz wiedzieć, że ukończenie wyłącznie licencjackich lub podyplomowych studiów w zakresie psychologii, a także różnego rodzaju szkoleń czy kursów, nie daje prawa wykonywania zawodu. Przede wszystkim dyplomowany psycholog jest uprawniony do przeprowadzania testów psychologicznych, diagnozowania i opiniowania, udzielania pomocy psychologicznej, prowadzenia doradztwa, poradnictwa oraz psychoedukacji. Jednak nie prowadzi psychoterapii, chyba, że ukończył również szkołę terapeutyczną. Bardzo często zdarza się, że psycholog po kliku spotkaniach kieruje pacjenta do psychoterapeuty lub psychiatry.

Kiedy warto iść do psychologa?

Na pewno warto umówić się do psychologa, jeżeli: masz poczucie, że coś jest nie tak w Twoim życiu, chciałbyś jakiejś zmiany, ale nie wiesz dokładnie, na czym miałaby ona polegać, gdy wiesz, że jest jakiś problem, ale nie potrafisz go dokładnie zdefiniować. Wtedy, gdy czujesz, że ze swoim problemem nie jesteś w stanie poradzić sobie sam, wsparcie i rady bliskich nie wystarczają, a dotychczasowe sposoby radzenia sobie zawiodły. Jeśli zauważasz w sobie zmiany, które Cię niepokoją, np. nie radzisz sobie z negatywnymi emocjami lub stresem, masz długotrwale obniżony nastrój, często odczuwasz lęk, źle sypiasz. W przypadku, gdy nie możesz poradzić sobie z trudną sytuacją życiową, np. rozstaniem z partnerem, utratą pracy, śmiercią bliskiej osoby. Albo jeżeli masz kłopoty w relacji z partnerem, rodzicem, dzieckiem lub pracodawcą i nie wiesz, jak możesz je rozwiązać. Gdy nadużywasz alkoholu lub substancji psychoaktywnych – psycholog pomoże wybrać Ci najlepsze formy pomocy, np. skieruje do terapeuty uzależnień.

Kim jest psychoterapeuta?

Na pewno psychoterapeuta to osoba, która posiada tytuł magistra – niekoniecznie psychologii – i ukończyła szkolenie (trwające 4-6 lat), zakończone egzaminem i wydaniem certyfikatu. Najpierw w szkole terapeutycznej przyszły specjalista przechodzi zaawansowane szkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie pracy z pacjentem indywidualnym i grupą. Co ciekawe, uczestniczy także we własnej terapii, co umożliwia mu poradzenie sobie z problemami – po to, aby nie rzutować ich na swoich klientów.