Musisz wiedzieć, że chorzy na depresję potrzebują pomocy już w początkowej fazie choroby, charakteryzującej się średnim poziomem intensywności. Niestety, ale wsparcie w postaci rozmowy z przyjacielem może okazać się niewystarczające, gdyż wraz ze wzrostem intensywności objawów, wzrasta ryzyko, że osoba przeżywająca depresję targnie się na swoje życie. Ponadto pojawia się także możliwość wystąpienia depresji o podłożu biologicznym. Dlatego jeśli często płaczesz i masz poczucie, że twoja sytuacja jest beznadziejna, zdecydowanie potrzebujesz pomocy specjalisty. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, kiedy należy szukać pomocy u psychologa. Przeczytaj go koniecznie!
Kiedy szukać pomocy w depresji?
Zacznijmy od tego czy apatia i przygnębienie zaburzają twoje codzienne funkcjonowanie i nagle wszystko przestaje cię interesować? Jeśli odpowiedź brzmi: tak - to szukaj pomocy w poradni psychiatrycznej, gdy tylko zauważysz u siebie objawy mogące wskazywać na depresję. Niestety, ale ludzie bardzo często bagatelizują pierwsze symptomy zaburzeń depresyjnych, uważając że „samo przejdzie”, że to nic takiego, że to tylko chwilowe obniżenie nastroju.
Powinieneś zacząć szukać pomocy wtedy, kiedy obniżony nastrój trwa ponad dwa tygodnie, kiedy tracisz dotychczasowe zainteresowania, obojętniejesz na to, co dzieje się wokół ciebie. A także jeśli bez uchwytnej przyczyny nagle zaczyna ci się wydawać, że nie ma przed tobą żadnej przyszłości, kiedy nagle pogarsza się twoja samoocena i przestajesz dostrzegać w sobie jakiekolwiek pozytywne strony. Niepokojącą oznaką jest również to, że odczuwasz nieuzasadniony lęk i kiedy wykonywanie codziennych, podstawowych czynności, takich jak jedzenie czy mycie, staje się czymś ponad twoje siły. A już na pewno wtedy, kiedy masz myśli samobójcze. Pamiętaj, że nie można ignorować objawów przedłużającego się obniżenia nastroju. Dlatego warto pójść na konsultację psychiatryczną, by czarnowidztwo i pesymizm nie zatruwały życia i by ponownie czerpać radość z każdego dnia.
Depresja, a telefony zaufania
Przede wszystkim z telefonów zaufania mogą korzystać osoby, które podejrzewają, że mogą mieć depresję. Chodzi oto, że w trakcie rozmowy mogą uzyskać od specjalistów informacje dotyczące sposobu postępowania. Takie rozmowy są bezpłatne i mają charakter anonimowy, dzwoniący ma możliwość wypowiedzenia się w ważnych i trudnych dla niego sprawach. W tym wypadku pomoc polega na aktywnym, wspierającym słuchaniu. Najważniejsze jest to, że specjalista może pomóc choremu na depresję w rozpoznaniu i nazwaniu trudności, analizowaniu możliwych sposobów postępowania w tej sytuacji, szukaniu oparcia w sobie i najbliższym otoczeniu.