Zawsze rozwód czy rozstanie rodziców jest dla dziecka trudną, dramatyczną sytuacją. Taki kryzys dotyka całej rodziny, a emocje temu towarzyszące są skomplikowane i często zniekształcają prawidłowe postrzeganie sytuacji. Niestety, ale dorośli, najczęściej skupieni są na własnych problemach, niekiedy nie zdają sobie sprawy jak taka sytuacja wpływa na ich dziecko. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, jak dziecko przeżywa rozstanie rodziców. Przeczytaj go koniecznie!

Jak widzi sytuację dziecko?

Zacznijmy od tego, że ciche czy głośne domowe awantury to dla dziecka sygnał, że dzieje się coś złego, coś czego nie rozumie, czego się boi i często ma poczucie, że jest tego przyczyną. Rozzłoszczeni rodzice nie są partnerami do rozmowy, więc dziecko nie pyta tylko próbuje na własną rękę zrozumieć sytuację i na swój sposób uporać się z problemem. Natomiast im dłużej próbujemy utrzymać przed nim tajemnicę, tym bardziej narażamy je na stres i wpływ negatywnych emocji. Niestety, ale poczucie winy, próba ratowania sytuacji oraz silna potrzeba zwrócenia na siebie uwagi to codzienne trudy dziecka skonfliktowanych rodziców.

Jak i kiedy mówić o rozwodzie?

Nie da się zaprzeczyć, że dorosłym często wydaje się, że pomimo długiego czasu konfliktu, rozmów, awantur mały człowiek nie zdaje sobie sprawy z domowej sytuacji. Otóż nic bardziej błędnego. Okazuje się, że dziecko doskonale czuje emocje dorosłych i domową atmosferę. Dlatego, gdy decyzja o rozwodzie zapadnie, kolejnym krokiem powinno być porozumienie się rodziców w sprawach opieki nad dzieckiem, finansowych oraz mieszkaniowych. Najważniejszym celem jest przygotowanie dla dziecka bezpiecznego świata, a wręcz idealnym rozwiązaniem było by przedstawienie dziecku przez oboje rodziców sytuacji i tego co w najbliższym czasie może się zadziać. Pamiętajcie o tym, że mały człowiek nie powinien mieć poczucia że straci jedno z rodziców.
Oczywiście taka rozmowa nie będzie łatwa, dlatego warto poświęcić czas i przygotować się do niej. Przede wszystkim powinniście omówić wspólną strategię, zarezerwować sobie sporo czasu i pozwolić dziecku na dowolną reakcję. Musicie być jednak przygotowani na to, że jedna rozmowa może nie wystarczyć by młody człowiek zaakceptował sytuację. Koniecznie pamiętaj także o tym, że dziecko potrzebuje prawdy przekazanej bez szczegółów zarezerwowanych tylko dla dorosłych.

Przygotuj się na reakcję dziecka

Rzecz jasna w zależności od wieku reakcja dziecka będzie się zmieniać. Wiadomo, że przedszkolak będzie żył nadzieją na powrót rodzica, zmagał się z uczuciem opuszczenia i poczuciem winy za rozpad związku. Często zdarza się, że dziecko może mieć kłopoty ze snem i niestabilnością w zachowaniu.