Przede wszystkim psycholog dziecięcy jest osobą specjalizującą się w zagadnieniach związanych z rozwojem dziecka i nastolatka. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, kiedy należy wybrać się z dzieckiem do psychologa. Przeczytaj go koniecznie!
Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?
Zacznijmy od tego, że możemy przyjść z dzieckiem do psychologa, jeśli: martwi nas zachowanie dziecka i zastanawiamy się czy jest ono zgodne z normą rozwojową i/ lub chcemy się nauczyć sposobu postępowania w trudnych dla siebie i niego sytuacjach, gdy pragniemy się dowiedzieć, jak budować z dzieckiem relację trwałą i dla niego bezpieczną. Ponadto należy o tym pomyśleć, jeśli chcemy się dowiedzieć, jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach, np.: rozwód rodziców, śmierć kogoś bliskiego, narodziny rodzeństwa oraz gdy pragniemy poznać mocne strony naszego dziecka oraz obszary nad którymi warto popracować. Należy również zwrócić uwagę, gdy nasze dziecko wykazuje zaburzenia emocjonalne, nastroju oraz zaburzenia lękowe, wykazuje zaburzenia zachowania, odżywiania lub tikowe, podejmuje zachowania ryzykowne dla siebie lub innych, jak alkohol, narkotyki, itp. oraz kiedy nasze dziecko sygnalizuje nam taką potrzebę, bez podania przyczyny.
Wizyta dziecka u psychologa
Po krótkiej rozmowie psycholog zapewne poprosi cię, żebyś zostawiła go samego z dzieckiem. Jest to potrzebne, bo dzieci często przy rodzicach nie mówią o wszystkim, co je dotyka, np. że nie lubią pani w przedszkolu. Może być tak, że jeśli dziecko nie będzie chciało zostać samo, psycholog umówi się na następną wizytę. Potem ty zostaniesz poproszona do gabinetu, a dziecko będzie czekało na korytarzu (przyda się ktoś, kto się nim zaopiekuje). Psycholog może stwierdzić, że rozwój dziecka nie odbiega od normy i to, co tobie wydaje się problematycznym zachowaniem, jest charakterystyczne dla etapu rozwoju dziecka. Ale może także potwierdzić twoje przypuszczenia i w tej sytuacji otrzymasz wskazówki postępowania z dzieckiem w domu, np. kiedy masz je chwalić, jak reagować na wybuchy gniewu. Jeśli będzie taka potrzeba, psycholog poprosi cię o zapisanie dziecka na zajęcia terapeutyczne.
Po wizycie u psychologa – praca z dzieckiem w domu
Musisz wiedzieć, że wizyta u psychologa to pierwszy krok do rozwiązania problemu, ale specjalista sam go nie zlikwiduje. Jego zadanie to między innymi podanie sposobów na rozwiązanie problemu. Reszta należy do rodziców. Powinniście być świadomi, że to właśnie was czeka praca, w której najcenniejsze są wasza wola, konsekwencja i systematyczność. Chodzi oto, że tylko dzięki temu dziecko ma szansę na szybkie wyjście na prostą. Poświęcajcie mu więcej uwagi i bacznie go obserwujcie.
czerwca 23