Zastanawiasz się na czym polega porada wychowawcza lub ocena dojrzałości szkolnej? A może potrzebne jest wsparcie dla dziecka, kiedy rozpoczyna przedszkole? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym się tak naprawdę zajmuje psycholog dziecięcy, gdzie go szukać i jak przygotować się do pierwszej wizyty. Przeczytaj go koniecznie!
Psycholog dziecięcy, czyli kto?
Zacznijmy od tego, że psycholog dziecięcy, jak sama nazwa wskazuje - pracuje z dziećmi i ich rodzinami. Rzecz jasna możemy od niego oczekiwać, że posiada szeroką wiedzę i umiejętności z zakresu pracy z dziećmi. Zwykle specjalista ten posiada wykształcenie, które daje mu prawo do wykonywania tego zawodu (w przypadku psychologa – ukończenie 5-letnich studiów magisterskich na kierunku psychologia). Niby „To oczywiste!” – powiedzą niektórzy rodzice, jednak biorąc pod uwagę dobro dziecka, a także obecność na rynku porad wielu oszustów, warto sprawdzić do kogo się udajemy. Poza tym warto tutaj podkreślić, że psycholog to nie to samo, co psycholog kliniczny (ten drugi jest specjalistą po specjalizacji – podobnej do tej lekarskiej i zajmuje się problemami klinicznymi, na przykład w placówkach zdrowia, szpitalach dziecięcych).
Gdzie znaleźć psychologa dla dziecka?
No cóż, najprostszym sposobem jest odszukanie w naszym mieście (lub okolicy) Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, pod którą podlega przedszkole albo szkoła naszego dziecka. Ponadto informację o tym na pewno znajdziecie w danej placówce, np. u szkolnego pedagoga, a korzystanie z pomocy oferowanej przez państwowe poradnie jest bezpłatne. W publicznych Poradniach Psychologiczno – Pedagogicznych można skorzystać z oferty diagnostycznej, a także z poradnictwa (np. w sprawach wychowawczych). Poza tym konsultacji udzielają tam również logopedzi oraz pedagodzy. Jednak oprócz publicznych poradni, istnieje wiele niepublicznych, w których również można znaleźć psychologów pracujących z dziećmi. Kto wie, być może ktoś z Waszych znajomych zna kogoś godnego polecenia – warto popytać. Ponadto coraz częściej psychologa można spotkać bezpośrednio w placówce, do której uczęszcza dziecko, np. w przedszkolu, jest to o tyle korzystne, że zwykle zna on nasze dziecko, ma możliwość częstej obserwacji (np. funkcjonowania na tle grupy) i bardzo często nasze dzieci po prostu tę osobę znają.
Z jakimi problemami można się zgłosić do psychologa dziecięcego?
Generalnie ze wszystkimi, które dotyczą dzieci – od pytań dotyczących rozwoju („kiedy dziecko powinno siadać, a kiedy mówić?”), przez problemy wychowawcze, rodzinne, szkolne. Ale warto jednak pamiętać, że im bardziej złożony problem, tym bardziej specjalistycznych kwalifikacji będziemy oczekiwać.
czerwca 11