Polska jest jednym z krajów o najwyższej śmiertelności w całej Europie. Wzrasta liczba Polaków cierpiących na choroby układu krążenia, osteoporozę czy cukrzycę, czyli choroby klasyfikowane jako cywilizacyjne.

Występowanie chorób cywilizacyjnych wiąże się z warunkami życia w czasach szalonego postępu. Zaliczają się tu: nadciśnienie, udary mózgu, cukrzyca, POChP, alergie czy nowotwory. Najbardziej niebezpieczne są choroby układu krążenia, które powodują śmierć co drugiej osoby w Polsce. Nowotwory są przyczyną śmierci około 24,5% pacjentów. Prawie dwa miliony osób w Polsce to cukrzycy, choć połowa nie leczy się, ponieważ nie wie o chorobie. Trzy miliony Polaków choruje na astmę, z czego trzecią część stanowią dzieci.

Przyczyny chorób cywilizacyjnych.

Przyczyny chorób cywilizacyjnych wiążą się z modelem życia, jaki jest przyjęty w wysoko rozwiniętych cywilizacjach – główne problemy to: dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i cukry proste, alkohol, papierosy, stres, brak ruchu. Dużą rolę odgrywają tu również nieświadomość tego, jak ważna jest profilaktyka, unikanie badań okresowych i ignorowanie początkowych objawów schorzeń.

Na co chorujemy?

Choroby układu krążenia. Polacy umierają na choroby krążenia dwa razy częściej niż mieszkańcy innych krajów UE. Ponad 100 tysięcy osób rocznie przechodzi zawał, 30% dorosłych Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze. Aby nie znaleźć się tej grupie, należy co najmniej raz w roku mierzyć ciśnienie i regularnie badać cholesterol.

Cukrzyca. Rolę stylu życia w rozwoju cukrzycy ilustruje przykład Indian Pima, którzy po przejęciu trybu życia rozwiniętej cywilizacji odnotowali 60% wzrost zachorowań na cukrzycę. Dla zachowania kontroli nad poziomem cukru niezbędne jest sprawdzanie stężenia cukru we krwi co najmniej raz na trzy lata.

Osteoporoza. Na osteoporozę narażone są zwłaszcza kobiety, szczególnie starsze, dlatego panie po 45 roku życia powinny regularnie wykonywać badania gęstości kości udowej albo kręgosłupa.

POChP. Choroba dotyka głównie palących (także biernie) oraz osoby przebywające w miejscach o dużym zadymieniu albo zapyleniu. Znajdujący się w grupie ryzyka powinni poddać się badaniu spirometrycznemu.

Nowotwory. Profilaktyka jest w przypadku chorób nowotworowych, jest bardzo ważna, ponieważ większość z nich we wczesnym stadium można w pełni wyleczyć. Warto więc poddawać się regularnie cytologii i mammografii (kobiety) oraz badaniu palpacyjnemu prostaty (mężczyźni).