Powinniśmy być świadomi tego, że psycholog dziecięcy nie rozwiąże wszystkich problemów jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale może nam bardzo pomóc. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, kiedy pójść z dzieckiem do psychologa oraz jak wygląda taka wizyta. Przeczytaj go koniecznie!

Wizyta u psychologa dziecięcego

Zacznijmy od tego, że każdy rodzic martwi się zachowaniem swojego dziecka, jeśli jednak mimo starań problem dziecka nie znika albo my sami nie przestajemy o nim myśleć, to znak, że trzeba poszukać kogoś, kto nam pomoże. Jednak nie sądź, że pójście do psychologa jest jednoznaczne z przyznaniem się do porażki wychowawczej. Wręcz przeciwnie: oznacza, że w trosce o samopoczucie i zdrowie dziecka zrobisz wszystko, co dla niego najlepsze, a czasem najlepsza jest właśnie wizyta u psychologa.

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Rzecz jasna nie każde złe zachowanie dziecka oznacza, że trzeba pójść z nim do psychologa, są jednak sytuacje, w których lepiej zasięgnąć porady u specjalisty. Dlatego jeśli odczuwasz niepokój o rozwój czy zachowanie dziecka, czujesz się bezradna, bo nie wiesz, czy sama poradzisz sobie z trudnościami wychowawczymi to powinnaś się temu lepiej przyjrzeć. Ponadto, gdy wychowawczyni dziecka lub jego opiekunka (albo dziadkowie) zwracają ci uwagę na pewne problemy dziecka, mimo że sama ich nie dostrzegasz to koniecznie sprawdź, czy jednak nie dzieje się nic niepokojącego.
Oczywiście wydaje Ci się, że twoje dziecko jest bardzo zdolne, ale dzięki wizycie u specjalisty przekonasz się, czy masz rację, i będziesz mogła tak pokierować wychowaniem dziecka, by mogło jak najlepiej rozwijać swoje umiejętności.

Co musisz zrobić przed wizytą u psychologa

Pamiętaj o tym, żeby umawiając się na spotkanie, zapytać czy powinnaś przyjść sama, czy od razu z dzieckiem – niektórzy psychologowie na pierwszym spotkaniu chcą porozmawiać jedynie z rodzicem, inni również z dzieckiem. Poza tym zrób notatki, dzień przed wizytą zapisz sobie, jaki widzisz problem, zastanów się, co w zachowaniu dziecka niepokoi cię najbardziej, a które cechy odbierasz pozytywnie. Zwykle takie zapiski są gwarancją, że nie zapomnisz o niczym ważnym.
Ponadto przypomnij sobie wydarzenia z życia dziecka, takie jak pobyty w szpitalu, poważne choroby czy upadki, ale też pogrzeby, śluby w rodzinie. Wszystko to, co w jakiś sposób odbiegało od normalnego trybu życia kilkulatka. Dodatkowo zastanów się też, kiedy zaobserwowałaś zmiany w zachowaniu dziecka. Koniecznie także przyszykuj książeczkę zdrowia dziecka, gdyż tu znajdują się zapiski o rozwoju dziecka w jego pierwszym roku życia, a także informacje z okresu ciąży. A na pewno będzie potrzebował ich psycholog.