Praca opiekunki osób starszych w Niemczech cieszy się wśród Polek coraz większą popularnością. Duża liczba zleceń, dobre warunki oraz wysokie płace sprawiają, że praca ta stanowi ciekawą alternatywę dla zarabiania w Polsce. Jak znaleźć taką pracę i jakich zarobków można się spodziewać?

Praca opiekunki osób starszych w Polsce jest jeszcze dość nisko ceniona – rzadko zdarzają się zlecenia indywidualne, natomiast praca w domach pomocy społecznej czy nawet w prywatnych domach opieki jest niskopłatna, a przy tym bardzo ciężka. Nic więc dziwnego, że takim zainteresowaniem cieszą się wyjazdy za naszą zachodnią granicęAgencje opiekunek osób starszych w Niemczech proponują zlecenia o różnym czasie trwania – niekiedy nawet kilkutygodniowe, co pozwala na dorobienie do domowego budżetu znacznej sumy, bez konieczności długotrwałego rozstania z rodziną.

Jak znaleźć pracę opiekunki w Niemczech?

Najlepszą metodą na podjęcie takiego zatrudnienia jest znalezienie pośrednika działającego w Polsce. Nie jest to trudne, na pierwszym etapie wystarczy wypełnić formularz online. Podajemy w mim informacje dotyczące wykształcenia, przebiegu zatrudnienia, a także znajomości języków obcych. Warto też zaznaczyć od razu swoją dyspozycyjność, można napisać, w jakim regionie najchętniej podejmiemy pracę i jak długie kontrakty nas interesują. Warto pamiętać, że podanie prawdziwych informacji jest bardzo ważne, bo ma wpływ na dobór zlecenia. Co ważne, nie jest problemem, jeśli znamy język niemiecki w stopniu podstawowym – są zlecenia także dla takich osób. Lepiej jednak nie zawyżać swoich umiejętności w tym zakresie, bo może się okazać, że otrzymamy wówczas zlecenie, którego nie będziemy w stanie zrealizować.

Dlaczego warto współpracować z agencją opiekunek osób starszych?

Agencje opiekunek osób starszych w Niemczech pomagają w załatwieniu wszystkich formalności, zajmują się też wyszukiwaniem zleceń i dopasowywaniem ich do preferencji oraz możliwości danej opiekunki. Rolą agencji jest też czuwanie nad tym, by umowa była korzystna dla pracownicy, a jej warunki podczas pracy w Niemczech – skrupulatnie przestrzegane. Dzięki temu każda opiekunka pracująca w Niemczech może się w razie jakichkolwiek problemów zgłosić do przedstawiciela agencji, który pomoże jej w rozwiązaniu trudności. Bardzo często agencja organizuje też dojazd na miejsce pracy i powrót po zakończeniu zlecenia. Oczywiście rolą pośrednika jest też zadbanie o formalną stronę legalnego pobytu.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

Zarobki w tym zawodzie są wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Minimalna stawka, z jaką można się spotkać to 1200 euro miesięcznie. Maksymalna może przekroczyć nawet 2000 euro. Oczywiście należy liczyć się z tym, że wyższe zarobki wiążą się z szerszym zakresem obowiązków i wyższym stopniem ich trudności. Na wysoką pensję mogą też liczyć osoby z wykształceniem medycznym – wówczas do ich obowiązków może należeć nie tylko zapewnianie seniorowi towarzystwa, robienie zakupów czy gotowanie, ale też podawanie leków czy czynności pielęgnacyjne przy osobach leżących. Szacując wysokość zarobków, należy też pamiętać, że opiekunka zawsze ma zapewnione zakwaterowanie. Bardzo często umowa gwarantuje jej też bezpłatne wyżywienie, co oznacza, że wydatki spadają niemal do zera. Czas pojedynczego kontraktu wynosi zwykle od kilku do kilkunastu tygodni, po czym opiekunka może wrócić do Polski, a następnie, jeśli uzna, że to już dobry moment, przyjąć kolejne zlecenie.