Chcąc czy nie chcąc, człowiek jest, będzie i zawsze był istotą społeczną. Dlatego potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi, budowania relacji i więzi. Kontakty z innymi ludźmi stanowią punkt odniesienia w sytuacjach, które są dla nas trudne i skomplikowane, a na co dzień porządkują nasz wewnętrzny świat. Niezależnie od tego, co mówimy, nawet w minimalnym stopniu ważna jest dla nas opinia przyjaciół, rodziny, znajomych czy osób z pracy - albo ogólnie osób, które w jakiś sposób darzymy zaufaniem. Często na podstawie ich zdania formułujemy własne wnioski na różne tematy. Jednak czasem zdarza się, że pomimo wsparcia najbliższych nie jesteśmy w stanie uporządkować się emocjonalnie, co wtedy powinniśmy zrobić?
Poprośmy o pomoc
Nie, nie musisz radzić sobie ze wszystkim sam. Niestety, w naszym społeczeństwie wciąż żywa jest ta zasada, ale czasy się zmieniają, a z nimi zmieniają się też ludzie. Dzisiaj wcale nie jest trudne spotkać się z sytuacją, która przerośnie nasze oczekiwania czy możliwości i nie ma się absolutnie czego wstydzić. Jeśli dbasz o siebie i swoją przyszłość, wręcz należy poszukać pomocy u kogoś, kto może nam tą pomoc zapewnić.
Jaki jest cel psychoterapii?
Pokonanie kryzysu. Kryzysy przychodzą w życiu każdego człowieka - mniejsze, większe, poważne. Czasem jednak nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić, z różnych powodów: nie umiemy nabrać dystansu do sytuacji, spojrzeć na nią oczami kogoś innego (z innej perspektywy), nie potrafimy nazwać swoich emocji, potrzeb, przeżyć lub zrozumieć trudne doświadczenia, które zdarzyły się niedawno lub w przeszłości. Psychoterapeuta to osoba, która jest do nas życzliwie nastawiona i pragnie pomóc nam się poskładać i zacząć żyć szczęśliwie. Tak naprawdę cel psychoterapii ustalasz samodzielnie z pomocą psychoterapeuty! Dla każdego człowieka będzie on indywidualny. Chodzi głównie o to, by poznać i zrozumieć przyczyny kryzysów, z jakimi nie możemy się uporać, prześledzić ich mechanizmy i sposoby, w jaki na nas działają i znaleźć skuteczne rozwiązanie przykrych sytuacji. Prawda jest taka, że kryzys prawie zawsze będzie konsekwencją podjętych przez nas wcześniej decyzji, dlatego musimy mieć siłę, by się z nim zmierzyć.
Psychoterapeuta to nie "płatny przyjaciel"
Wiele osób nadal pozostaje w takim przekonaniu. Jeśli trudno ci inaczej spojrzeć na psychoterapeutę, zastanów się - czy jeśli cierpisz fizycznie, udajesz się do lekarza po leki, czy do przyjaciela, by dał ci radę jak się uporać z bólem?
listopada 20