Zastanawiasz się, czy twojemu dziecku potrzebna jest wizyta u logopedy? Myślisz, że logopeda jest tylko terapeutą od wad wymowy? Masz rację, ale niepełną, ponieważ logopeda potrafi o wiele więcej - nie tylko zajmuje się korekcją licznych wad wymowy, jakie dotykają dzieci i młodzież w trakcie rozwoju, ale również pomaga namierzać i usuwać bariery w komunikacji językowej, które przyczyniają się do zaburzenia rozwoju intelektualnego i społecznego dziecka. Celem współczesnej logopedii jest analizowanie mowy, którą rozumie się jako przekazywanie i odbieranie informacji, krótko mówiąc - porozumiewanie się. Zaburzenia mowy powstają z różnych powodów, dlatego potrzebujemy logopedy, który pomoże nam je zdiagnozować i wyleczyć. Pamiętaj, że logopedzi powinni mieć ogromną wiedzę z zakresu medycyny, psychologii i pedagogiki!

Kiedy twojemu dziecku potrzebna jest terapia logopedyczna?

Jednym z najgorszych błędów, jakie popełniają rodzice względem swoich dzieci, jest czekanie na to, aż dziecko wyrośnie z jakiegoś zachowania. Nie zdają sobie sprawy, z jaką szybkością i chłonnością dzieci potrafią utrwalić sobie nieprawidłowe zachowania, w tym - sposoby na porozumiewanie się z innymi. Jakie zachowania powinny nas niepokoić? Jeśli zaobserwujemy u dziecka, na przykład, zmiany anatomiczne takie jak nieprawidłowa budowa języka, zniekształcony zgryz czy anomalie zębowe, powinniśmy udać się z nim najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie poczekać na skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Podobnie powinniśmy się zachować w wypadku, kiedy zaobserwujemy nieprawidłowy rozwój motoryczny, zachowania, które wskazują na to, że dziecko ma problemy ze słuchem czy wyrażaniem swoich emocji. Oczywistą przesłanką są jakiekolwiek wady wymowy, które pojawiają się wraz z rozwojem dziecka - tutaj należy skorzystać z konsultacji logopedycznej, bo czasami zdarza się, że niektórym dzieciom przychodzi to po prostu wolniej niż rówieśnikom. Logopeda dokładnie zbada dziecko, to, w jaki sposób oddycha i zdiagnozuje, czy widoczne obecnie problemy będą miały rzeczywiście kontynuację w przyszłości i zaleci ewentualną terapię.

Co jeszcze może zrobić logopeda?

Jeśli zdiagnozuje, że dany problem trzeba leczyć w formie terapii, na pewno ustali całe leczenie z rodzicami. Tutaj będzie bardzo ważna rola rodziców - bo nie ważne, jak dobry w tym co robi był logopeda, wszystkie ćwiczenia trzeba wykonywać regularnie, najczęściej codziennie i prowadzić do nich dzienniki.

Regularność w wykonywaniu zleconych ćwiczeń jest kluczowa by terapia czy leczenie odniosły sukces, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci, dla których chcemy oczywiście jak najlepiej. Dlatego też warto zadbać o rozwój zdrowia naszego dziecka od początku, zapobiegawczo a nie dopiero po szkodzie. W tym celu można zdecydować się na wykonywanie regularnych, okresowych badań. Fizjoterapeuta dziecięcy  jest często wybierany przez rodziców, ze względu na wyjątkowe podejście do dzieci oraz ze względu na wysokie umiejętności diagnostyczne.