W życiu każdego człowieka pojawiają się kryzysy. Mniejsze, większe, albo te diametralnie zmieniające życie. Trzeba mieć świadomość, że nie istnieje obiektywna miara kryzysu, ponieważ wszystko tutaj jest cechą indywidualną - to w jaki sposób dany kryzys przeżywamy, jak sobie z nim próbujemy poradzić. Wiele też zależy od zewnętrznych czynników, takich jak wsparcie bliskich, przekonanie o własnych możliwościach lub - poza tym jednym problemem - jesteśmy w stanie nad wszystkim w naszym życiu zapanować. Gorzej, jeśli wali się jedna rzecz po drugiej. Nie ma nic dziwnego w tym, że ludzie, którzy czują się samotnie i któraś z kolei sprawa idzie nie po ich myśli potrzebują pomocy specjalisty.
Wstydzimy się
W naszej świadomości utrwaliło się przekonanie, że to sami powinniśmy radzić sobie ze swoimi problemami. Przecież tak samo robili nasi rodzice i dziadkowie, więc dlaczego ja nie mogę sobie poradzić z błahą sprawą? Niestety, żyjemy w czasach, gdzie z każdym dniem ewoluujemy - jest coraz szybciej, coraz większy postęp technologiczny, nowe metody, mody, coraz większe osamotnienie i brak drugiego człowieka. Dlatego nic dziwnego, że przychodzą do nas momenty, w których poproszenie o pomoc specjalisty będzie jednym z najlepszych możliwych rozwiązań w danej sytuacji! To bardzo odważna i ważna decyzja, świadcząca o dojrzałości człowieka, który wie, że w tej chwili musi zadbać właśnie o siebie samego. Nie myślmy zatem, że wizyta u psychoterapeuty jest słabością albo wstydem - jest krokiem ku zmienianiu swojego życia i nie ma w tym żadnego patosu.
Jakie jest zadanie psychoterapeuty?
Psychoterapeuta nie jest naszym przyjacielem za pieniądze. Jego zadanie nie kończy się na wysłuchaniu nas i wsparciu radą albo podaniu konkretnego rozwiązania problemu pacjenta. Psychoterapeuta ma za zadanie dać nam wsparcie emocjonalne oraz pomóc nam w zrozumieniu tego, co w tej chwili dzieje się w naszym życiu. Pomaga nam rozpracować nasz problem i daje nowe metody rozwiązania go, pokazuje nam świat z innej perspektywy - nie z perspektywy zagubionego w życiu człowieka. Pamiętajmy, że każda psychoterapia to proces, a nie jednorazowe spotkanie. Psychoterapeuta będzie nam towarzyszył podczas całego tego procesu zmian, jakie się w nas będą dokonywać i na bieżąco obserwować postępy. A kiedy w naszym życiu przyjdzie kolejny kryzys, który na chwilę zwali nas z nóg, będziemy wiedzieć jak się z nim uporać i wyjść cało - by żyć lepiej, bardziej szczęśliwie i w pełni naszych możliwości.
listopada 11