Zastanawiałeś się kiedyś, czym właściwie jest psychoterapia? Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć na to pytania, a również rozważyć kwestię tego, kiedy decyzja o jej podjęciu będzie właściwa. Wiele rzeczy, o których napiszemy na pewno już znasz, ale kilka z nich może cię zaskoczyć. Dlatego zapraszamy na zapoznanie się z poniższym artykułem.
Czym jest psychoterapia?
Metodą leczenia oraz wspomagania rozwoju psychiki człowieka w sposób intencjonalny. Służy do tego wiele technik i narzędzi psychologicznych. Terapia polega na rozmowie i kontakcie pacjenta z terapeutą, a rozmowa ta zawsze przebiega wedle jakiejś strategii, daleko jej do przyjacielskiej pogawędki przy kawie. Powinniśmy sobie uświadomić, że terapeuta jest osobą z zewnątrz, obiektywną, ale życzliwie nastawioną do nas i do naszego problemu. Z tego też powodu rozmowa (a zazwyczaj cykl rozmów) mają charakter profesjonalny - mają za zadanie leczenie zdiagnozowanych zaburzeń, ale też pomaganiu w poznaniu samego siebie, swoich emocji i rozwojowi osobistemu. Istnieje wiele szkół i metod uprawiania psychoterapii, które, jak słusznie podejrzewasz, mogą się od siebie diametralnie różnić. Cel jednak zawsze jest taki sam - leczenie i rozwój.
Dążenie do jak najlepszego poznania
Jak funkcjonuje człowiek? Nasz mózg? Jakie mechanizmy rządzą naszym życiem? Człowiek jest skomplikowaną istotą, ale również fascynującą. Psychoterapia ma na celu "rozszyfrowywanie" konkretnych problemów czy zachowań, które mają negatywny wpływ na nasze życie, uczenie nowych technik radzenia sobie ze stresem, zrozumienia własnego siebie i etapu w życiu, w jakim się znajdujemy.
Kiedy jest potrzebna psychoterapia?
Wskazówki mamy proste - zawsze możemy skorzystać z psychoterapii. Jeśli czujemy, że nasza sytuacja życiowa nas przerasta i nie potrafimy sobie z nią sami poradzić. Jeśli cierpimy z powodu różnych nerwic, natręctw, stanów depresyjnych, zaburzeń w odżywianiu. Kiedy nasze prywatne sposoby na rozwiązywanie problemów przestały wystarczać. Kiedy nasze najbliższe otoczenie nie potrafi nam pomóc. Musimy zrozumieć, że problemy i kryzysy są nieodłączną częścią naszego życia i nie mamy obowiązku zawsze radzić sobie z nimi sami. Nie wstydźmy się poprosić o pomoc, bo od tego są specjaliści. Nie wahajmy się również przyprowadzić naszych bliskich, o których się martwimy na psychoterapię. Czasy, w których przyszło nam żyć są naprawdę trudne i nie ma nic dziwnego ani wstydliwego w uczęszczaniu na psychoterapię.
listopada 5