Psychoterapie dzielimy na krótkoterminowe i długoterminowe, istnieje również kilka szkół ich prowadzenia, m. in. psychoanalityczna, behawioralno-poznawcza, humanistyczno-egzystencjalna i systemowa. To, w jaki sposób będzie z tobą pracował psychoterapeuta zależy zarówno od twoich indywidualnych predyspozycji, jak i jego własnych metod leczenia. W każdym razie, zwykle pierwsze spotkanie wygląda podobnie i część pacjentów już po nim odczuwa ulgę. O elementach pierwszego spotkania oraz o tym, co będzie kolejnym etapem terapii porozmawiamy dzisiaj.
Rozmowa
Podstawowym elementem spotkań z terapeutą jest rozmowa. Podczas pierwszego spotkania psychoterapeuta przeprowadzi z tobą obszerny wywiad. Tutaj drogi są różne - albo będzie chciał wysłuchać całej twojej historii, albo będzie zadawał ci różne pytanie odnośnie do powodów, przez które się u niego znalazłeś. Taka rozmowa ma sens oczywiście tylko wtedy, kiedy mówisz wszystko szczerze i niczego nie zatajasz - jeśli tak się dzieje, działasz jedynie na własną niekorzyść. Psychoterapeuta zapyta cię również o stan zdrowia, leki lub używki, jakie na co dzień przyjmujesz. Powinieneś opowiedzieć mu o wszystkim - ewentualnej próbie samobójczej, samookaleczaniu, niebezpiecznych nawykach oraz o tym, czy kiedykolwiek wcześniej byłeś leczony psychiatrycznie. Nie zatajaj takich informacji, ponieważ są niezwykle ważne podczas doboru metody leczenia, jaką dla ciebie dobierze psychoterapeuta. Nie dziw się również, jeśli przykładowo nie zainteresuje go kwestia, która subiektywnie jest ważna dla ciebie - psychoterapeuta zdaje sobie sprawę z tego, co robi. Po prostu na początku zbiera możliwie jak najwięcej informacji o tobie, by ci pomóc. Pamiętaj, że cel terapii ustalicie wspólnie.
Dziwne pytania
Może się zdarzyć, że psychoterapeuta będzie cię wypytywał o rzeczy, które twoim zdaniem są dziwne albo niezwiązane z problemem, z jakim do niego przyszedłeś. W takim wypadku powinieneś przede wszystkim mu zaufać - takie pytania mają sens, nawet jeśli początkowo mogą ci się wydawać całkowicie jego pozbawione.
Ustosunkuje się
Podczas pierwszego spotkania zazwyczaj psychoterapeuta powie ci o możliwościach psychoterapii oraz to, w jaki sposób widzi dalsze leczenie. Zdarza się, że skieruje cię do innego specjalisty, by zebrać o tobie dodatkowe dane, na przykład do seksuologa, neuropsychologa czy psychiatry. Dzieje się tak, jeśli zauważy dodatkowe czynniki, które mogą być pomocne w rozwiązaniu problemów.
listopada 17