Przemoc seksualna w stosunku do dzieci to niezwykle trudny i delikatny temat, o którym wciąż nie mówi się zbyt głośno. Niestety, nie oznacza to, że występuje ona rzadko. Czym tak właściwie jest przemoc seksualna?

Przemoc seksualna w stosunku do dziecka

Z punktu widzenia prawa, o przemocy seksualnej w stosunku do dziecka możemy mówić, gdy dorosły człowiek - ojciec, ojczym, dziadek, wujek, nauczyciel, ksiądz, matka, ciocia, przyjaciel lub przyjaciółka rodziny - używa dziecka do zbudowania swojego poczucia wartości oraz do zaspokajania własnej przyjemności, zachowując się w stosunku do dziecka seksualnie. Nie oznacza to, że każda przemoc seksualna jest dokonywana przez dorosłych, bo zdarza się, że wydarza się przez starszego, silniejszego i bardziej rozbudzonego kilku- lub kilkunastolatka. Dzieje się to, na przykład, poprzez przymuszanie dziecka do "zabawy w seks". Ma to na celu kontrolowanie dziecka i manipulowanie nim w ten sposób, by zapewnić sobie różne przyjemności na tle seksualnym - zaspokajać swoje cielesne żądze, udając przyjaciela lub niepodważalny autorytet lub ucząc fałszywej moralności. Na czym polegają owe "zabawy w seks"? Przykładowo, sprawca, wykorzystuje fakt pozostania z dzieckiem "sam na sam" kładąc dziecko do łóżka, myjąc, podcierając pupę lub wykonując inne czynności pielęgnacyjne.

Trzy typy przemocy seksualnej

Przemoc seksualną możemy podzielić na trzy typy. Pierwsza, to przemoc seksualna z kontaktem fizycznym, w którą wlicza się dotykanie, całowanie lub pieszczenie miejsc intymnych dziecka, masturbowanie się w obecności dziecka, penetracje narządów płciowych dziecka przy użyciu palca, nakłanianie dziecka do pieszczenia sprawcy, stałe spanie w jednym łóżku z dużym dzieckiem (np. nago). Drugi typ to przemoc seksualna bez kontaktu fizycznego, polegająca na obnażaniu się przy dziecku, chodzenie nago po domu, podglądaniu dziecka, kiedy się przebiera lub kąpie w łazience, pokazywanie mu filmów pornograficznych lub oglądanie ich razem z nim. Ostatnim typem przemocy seksualnej jest odnoszenie się do dziecka w sposób wulgarny, opowiadaniu mu o swoich kontaktach seksualnych z innymi dorosłymi, urządzaniu pijackich imprez, gdy w pokoju są dzieci itd.

Terapia

Nie jest to łatwa sprawa. Potrzeba dużo delikatności, by zająć się tym problemem w sposób właściwy. Dlatego zanim poślesz dziecko na terapię - lub dziecko znajomego - udaj się na konsultacje do kogoś kompetentnego, kto będzie ci w stanie poradzić, co należy zrobić.