Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać terapie indywidualną czy grupową. Oczywiście obydwie metody uznawane są za tak samo skuteczne, zarówno terapia indywidualna ma swoje zalety, których nie ma terapia grupowa i odwrotnie. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego czy lepiej wybrać się na terapię grupową czy indywidualną. Przeczytaj go koniecznie!
Psychoterapia grupowa – na czym polega?
Zacznijmy od tego, że w jej trakcie uczestnicy mogą się nawzajem obserwować, zauważać zmiany, wspierać i akceptować. Poza tym, kiedy w jednej grupie znajdują się osoby o podobnym doświadczeniu łatwiej jest się otworzyć i pozwolić sobie na przeżywanie silnych emocji związanych na przykład ze wspomnieniami. Chodzi oto, że uczestnicy w warunkach bezpiecznych, bo terapeutycznych, mogą uczyć się między sobą rozwiązywać konflikty, inaczej też jest kiedy więcej niż jedna osoba potwierdzi coś czego nie widzimy bądź nie chcemy zauważyć. Wszystko działa według zasady, jeżeli jedna osoba coś Ci mówi to może się mylić, ale kiedy jest ich więcej to prawdopodobnie mają rację.
Ponadto terapia grupowa pozwala uczestnikom szybciej zrozumieć, że ich interpretowanie rzeczywistości zależy od ich wewnętrznych predyspozycji. Przede wszystkim jest to zauważalne, kiedy to samo zdarzenie w grupie, wywołuje wiele różnych reakcji i spostrzeżeń, często ze sobą sprzecznych. Bardzo ważne jednak jest to, że taka refleksja bardzo pomaga i pozwala dalej zastanawiać się nad sobą, próbując zrozumieć swój wewnętrzny świat.
Jednak to czy terapia grupowa okaże się skuteczna w dużej mierze zależy od predyspozycji samego pacjenta, na ile jest w stanie się otworzyć i współpracować. Bardzo dużo zależy od względów osobowościowych pacjenta.
Psychoterapia indywidualna – na czym polega?
Psychoterapia indywidualna pozwala na głębszą pracę z pacjentem, która w psychoterapii grupowej jest utrudniona choćby ze względu na ilość uczestników. Ponadto indywidualna praca pozwala przepracować więcej dylematów, choć niektóre sfery, głównie relacyjne mogą być trudniejsze do uchwycenia. Musisz wiedzieć, że w psychoterapii indywidualnej trudniej jest unikać pacjentowi tematów dla niego trudnych, z którymi boi się zmierzyć, a które powodują jego cierpienie.
Dlatego też podczas terapii grupowej pacjent taki może zmniejszać swoje zaangażowanie bądź zupełnie się wycofać ze względu na swoje predyspozycje do takich zachowań. Oczywiście może być to problematyczne, kiedy grupa ma określony koniec, a dana osoba nie zdążyła przepracować jeszcze swoich trudności. Jednak największym plusem w pracy indywidualnej jest to, że terapeuta może w pełni skupić swoją uwagę na pacjencie i tempo terapii dostosować do jego możliwości.
października 6