Jeśli martwisz się o swoje dziecko to dobry moment na to, aby przekonać się, że pomoc psychologiczna może wnieść zmianę w Twoim życiu lub w życiu Twojego nastoletniego dziecka. Dlatego, jeśli jesteś rodzicem nastolatka albo młodym człowiekiem, a w głowie pojawia się myśl "Co robić??” zatrzymaj się na chwilę. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący terapii dla młodzieży. Przeczytaj go koniecznie!
Kiedy warto pomyśleć o terapii?
Zacznijmy od tego, że o terapii powinniśmy pomyśleć, wtedy: kiedy problemy nie pozwalają się rozwijać, kiedy dotychczasowe sposoby poradzenia sobie z problemami nie dały zamierzonej zmiany lub kiedy emocjonalność przybiera postać lęku, depresji. Ponadto powinniśmy się zacząć niepokoić wtedy: kiedy pojawiają się problemy w szkole, kiedy czujemy, że cały świat jest przeciwko nam, kiedy poczucie własnej wartości jest zaniżone, kiedy jesteśmy uwikłani w trudne, konfliktowe relacje oraz kiedy uzależnienie bierze górę. Niepokojące powinny być też sytuacje: kiedy wirtualny świat staje się drugim domem, kiedy dopada nas kryzys osobowościowy oraz kiedy czujemy się samotni.
Młodość – trudny czas dorastania
Niestety, ale okres adolescencji i wczesnej dorosłości jest szczególnie trudny ze względu na kryzysy i zadania rozwojowe, które wymuszają pewne działania. Bardzo często droga ku dojrzałości bywa wyboista i kręta, pojawiają się silne zmiany fizyczne, emocjonalne, poznawcze oraz kryzysy i skrajności. Towarzyszy nam ciągłe poczucie nieadekwatności, czasami odrzucenia. Ponadto życie zapewni młodemu człowiekowi wyzwania, okazje, ale i liczne stresy, napięcia. W takiej rzeczywistości szeroki wachlarz możliwości wywiera presję, by podejmować decyzje. I pojawia się nurtujące pytanie: jak tu się odnaleźć? Zwykle bez wsparcia i odpowiedniej pomocy nie jeden młody człowiek nie daje rady sprostać zadaniom rozwojowym. W związku z tym bardzo ważna jest tu rola dorosłych i specjalistów, aby przygotować młodzież do dokonywania osobistych i życiowych wyborów.
Dlaczego psychoterapia poznawczo-behawioralna?
Musisz wiedzieć o tym, że psychoterapia poznawczo-behawioralna może zmienić sposób myślenia i zachowania, co przyczynia się do poprawy samopoczucia i funkcjonowania. Przede wszystkim pomaga ona uporać się z trudnościami na ,,tu i teraz”, jest skuteczna w przypadku rozwiązywania bieżących, konkretnych trudności. Gdy popatrzymy na problemy młodych ludzi to proponowane podejście posiada metody pozwalające zmierzyć się z nimi. Chodzi oto, że pracujemy nad zmianą siebie, swojego myślenia, przeżywania i zachowania. Zwykle spotkania z psychoterapeutą odbywają się indywidualnie lub grupowo, a początkowe sesje skupione są na poznaniu problemu.
października 30