Trzeba przyznać, że młody człowiek postrzega świat zupełnie innymi kategoriami niż dorosły, to działa także w drugą stronę. Musimy być świadomi tego, że osoba dorosła całkowicie inaczej odbiera potrzeby i styl życia młodzieży niż ona sama. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący terapii dla młodzieży. Przeczytaj go koniecznie!
Trudny okres dorastania…
Zacznijmy od tego, że młodzi ludzie patrzą na życie według własnego punktu widzenia i z reguły sprzeciwiają się narzucaniu woli przez swoich rodziców, nauczycieli, opiekunów. Dlatego, z biegiem czasu, w trakcie dorastania pojawiają się różne problemy, a często także konflikty, ponieważ wiek dojrzewania jest okresem niezwykle trudnym. To właśnie w jego trakcie pojawia się pierwszy bunt i poszukiwanie własnego stylu życia. Jest to czas sprzeczek z rodzicami i nauczycielami. Okres wkraczania w dorosłe życie jest czasem, kiedy młody człowiek zaczyna zadawać sobie pytania typu: Jak widzą mnie inni? Kim jestem naprawdę? Po co żyję? Natomiast odnalezienie odpowiedzi na te pytania jest procesem dość długim i niekiedy opatrzonym ryzykiem niezrozumienia przez dorosłych. Trzeba przyznać, że poszukiwanie sensu życia oraz przeżywanie coraz to nowych wrażeń w młodym wieku ma zarówno swoje plusy, jak i niestety minusy. Niestety, ale właśnie wtedy, tak bardzo intrygujące dla młodego człowieka wydają się substancje psychoaktywne, wtedy młodzież zaczyna pić, palić lub brać narkotyki z różnych powodów.
Czemu młodzież zaczyna sięgać po używki?
No cóż, najczęstszymi z przyczyn są: "Chcę należeć do grupy" - chęć przynależności do grupy rówieśniczej jest bardzo silna. Bardzo często, kiedy dzieci chcą się z kimś zakolegować, wówczas nawet picie i palenie w grupie nie jest żadną przeszkodą. Dlatego chcąc należeć i pasować do paczki kolegów ulegają namowie współtowarzyszy lub pragną ich naśladować i pierwszy raz próbują papierosów, alkoholu itp.
Kolejna przyczyna brzmi: „chcę poczuć się jak dorosły" - wszechobecne kampanie reklamowe promujące spożywanie alkoholu, w których picie pokazane jest jako sposób na rozluźnienie i świetną zabawę sprawia, że młodzi ludzie również chcą poczuć się dobrze. Niestety, ale wychodzą oni z założenia, że skoro wielu ludzi dorosłych spożywa alkohol i nie obserwują żadnych negatywnych z tego strony konsekwencji, to wypicie piwa czy kieliszka wódki na pewno im nie zaszkodzi. Po prostu uważają, że nic złego im się nie przydarzy i nie dostrzegają ryzyka wciągnięcia się w nałóg.
Kolejna przyczyny to: „chcę być na luzie" - młodzież często sięga po alkohol, aby w grupie rówieśników poczuć się swobodnie. Musimy pogodzić się z tym, że okres dojrzewania to czas, kiedy młodzi ludzie są niepewni siebie.
października 21