Można znaleźć wiele naukowych wyjaśnień definicji psychoterapii, m. in. że jest specjalistyczną metodą leczenia, która polega na celowym zastosowaniu wybranej metody psychologicznej w celu przyniesienia pomocy osobom, która cierpi na zaburzenia psychogenne, czyli różnego rodzaju nerwice, zaburzenia osobowości, psychozy, uzależnienia, albo osobom, która zmaga się z innymi zaburzeniami, które trudno zakwalifikować. Umówmy się, że takie przedstawienie psychoterapii nie brzmi zbyt klarownie - o co w tym wszystkim chodzi?
Czym jest psychoterapia
Jednym z lepszych sposobów rozwiązywania problemów, kiedy nasze metody przestały odnosić skutek. Jest dojrzałą i odważną decyzją podjętą w chwili kryzysu. Świadczy o tym, że dbamy o siebie lub o osobę, której polecamy terapie, bo wierzymy, że dzięki niej zrozumiemy lepiej siebie oraz mechanizmy, jakie działają w naszym życiu. Psychoterapeuta jest osobą z zewnątrz, która pomoże nam spojrzeć na dane problemy z innej perspektywy - cel każdej psychoterapii ustalacie sami, na podstawie rozmowy.
Jak przebiega pierwsze spotkanie
Na pierwszym spotkaniu zazwyczaj psychoterapeuta przeprowadza obszerny wywiad ze swoim pacjentem. Czasami chce wysłuchać od niego całej historii, a czasami zadaje konkretne pytania. Zależy od tego, jaką metodą pracy się posługuje albo uważa za bardziej skuteczną w indywidualnym przypadku. Pyta pacjenta o różne rzeczy, czasami niezwiązane wprost z problemem, z jakim się do niego pacjent zgłosił. Dlatego ważne jest, żeby nie zatajać nic przed nim nie zatajać, ponieważ mija się to z celem spotkania.
Jakie są rodzaje psychoterapii?
Istnieje naprawdę wiele szkół i metod prowadzenia terapii. Do najpopularniejszych należą m. in., psychodynamiczne (psychoanalityczne), behawioralno-poznawcze, humanistyczno-egzystencjalne czy systemowe. Te ostatnie są stosunkowo najmłodszymi z metod. Psychologowie często używają terapii kierując się behawioralno-poznawczymi założeniami, które dotyczą nieprawidłowych zachowań, jakie w sobie zaprogramowaliśmy w trakcie naszego życia. Te nawyki sprawiają, że nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować ani z satysfakcją podejmować się nowych działań. Celem takiej terapii jest zastąpienie nieprawidłowych nawyków takimi, które pomogą nam w codziennym życiu. Taka terapia może trwać kilkanaście tygodni regularnych spotkań, ale to oczywiście zależy od czynników indywidualnych. Ciekawym nurtem są również terapie humanistyczno-egzystencjalne, które zakładają, że wszystkie problemy mają podłoże w dzieciństwu człowieka.
listopada 29