Na pewno rodziców na pewno zadaje sobie pytanie - dlaczego nastolatki zaczynają pić alkohol? Odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna i z pewnością zależy od indywidualnego przypadku, ale ludzie zwykle poruszają się w obrębie schematów. Okres dojrzewania jest przełomowym i tym samym bardzo ważnym okresem w życiu młodego człowieka - zmienia się właściwie wszystko, ciało, psychika. Nastolatki szukają zrozumienia, odpowiedzi na pytanie o sens życia, przyjaciół i akceptacji. Dlaczego więc sięgają po alkohol?

Chcą należeć do jakieś grupy

Poczucie akceptacji i przynależności jest bardzo ważne w tym okresie, dlatego większość nastolatków dąży do tego, by znaleźć przyjaciół. Często jest tak, że tzw. 'złe towarzystwo' wydaje im się szczególnie atrakcyjne, więc w celu wkupienia się w ich łaski zaczynają naśladować pewne zachowania, w tym spożywanie alkoholu lub sięganie po inne środki odurzające. 

Chcą poczuć się jak dorośli

Nastolatkowie chcą być dorośli, i to jak najszybciej. Z tego powodu, że okres dojrzewania wydaje się im szczególnie męczący i nieciekawy. Czują już na twarzy powiew dorosłości i bardzo idealizują tę wizję - kojarzy im się głównie z przyjemnościami, wolnością, niezależnością, pieniędzmi i decydowaniem o samym sobie. Jak to naprawdę wygląda, przekonają się już wkrótce, ale koniecznie chcą spróbować niektórych elementów dorosłości już teraz.

Chcą się czuć swobodnie

Alkohol pomaga poczuć się swobodniej i nie jest to żadną tajemnicą. Nastolatki często mają problem z rozładowaniem stresu, działaniem pod presją lub właśnie - na poziomie towarzyskim - zachowywanie się w grupie. Wierzą, że spożywając alkohol będą w oczach innych uchodzić za luzaków i fajnych ludzi. Uważają też, że alkohol pozwoli im zapomnieć o problemach czy trudnych sprawach, które 'wiszą' nad nimi nierozwiązane.

Chcą spróbować

Na własnej skórze, jak działa na nich alkohol. I nie ma w tym nic złego, bo każdy uczy się na swoich doświadczeniach, dlatego nie powinniśmy wpadać w paranoję ani robić awanturę, kiedy odkryjemy, że nasze nastoletnie dziecko spróbowało alkoholu. Jeśli była to tylko jednorazowa akcja, nie mamy się czym przejmować. Przypomnijmy sobie, czy my w ich wieku również eksperymentowaliśmy z takimi substancjami.

Chcą się zbuntować

Zrobić na przekór, złamać zasady. To może być również wyzwanie rzucone rodzicowi na zbytnią dyktaturę.

Chcą się dobrze bawić

I nie wyobrażają sobie imprezy bez alkoholu. Cóż, w tym wypadku trzeba kierować się wyobraźnią i pomóc to zmienić.