Kryzysy nie ominą nawet najlepszego związku. Czasami jednak rozwiązanie problemów jest ponad siły pary - wtedy warto zasięgnąć porady terapeuty. Terapeuta, jako osoba z zewnątrz ma za zadanie pomóc parze we wzajemnej komunikacji. Jest obiektywny oraz życzliwie nastawiony, dlatego łatwiej mu przyjrzeć się danemu problemowi z dystansu, a później podzielić się spostrzeżeniami ze skłóconą parą. Kiedy możemy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Kiedy kłócimy się cały czas o to samo

Na pewno to znacie - w każdym związku jest przynajmniej jeden temat tabu, którego poruszenie natychmiast skutkuje wybuchem awantury. I chociaż próbowaliście już na kilka sposobów się dogadać, żadne z was nie jest gotowe pójść na kompromis. Być może nie widzicie prostego rozwiązania? Świadczy to o tym, że działacie cały czas na wzór jakiegoś schematu. Zadaniem terapeuty będzie pomoc wam w wyjściu poza ten schemat i przewartościowaniu tej sytuacji, wyrobieniu innych nawyków.

Kiedy coraz częściej zdarzają się ciche dni

Z jednej strony pomilczeć czasem warto, ale kiedy kolejna kłótnia kończy się "fochem" z którejś strony, po jakimś czasie nie da się przejść obok tego obojętnie. Prawda jest taka, że problemów nie rozwiążemy poprzez ich ignorowanie bądź też pomijanie. Zamiatanie wszystkiego pod dywan nie rokuje dobrze żadnemu związkowi. Dlatego warto porozmawiać z terapeutą, który przypomni wam, jak działają pewne ludzkie mechanizmy, pomoże zaakceptować partnera i nauczy, jak rozmawiać o rzeczach, które wywołują w nas emocje.

Kiedy nie uprawiacie ze sobą seksu

Nie ma co ukrywać, że seks jest elementem, który cementuje związek i bardzo wpływa na jego jakość. Intymność, wyjątkowa więź, jaka tworzy się podczas bliskości - nie jest oczywiście najważniejsza, ale znajduje się wysoko w hierarchii. Dlatego, jeśli w waszym związku zaczyna brakować seksu, może to być sygnał, że czegoś zaczęło wam brakować w tej relacji: zrozumienia, poczucia atrakcyjności, zaufania, a może nawet samotności. W każdym razie, poczucie braku może mieć poważne konsekwencje dla każdej relacji, więc dobrze jest o tym porozmawiać ze specjalistą, dopóki nie będzie za późno.

Kiedy nie patrzycie już w jednym kierunku

Brak wspólnych celów w dłuższej perspektywie czasu jest niszczący dla związku. Dzieje się tak, ponieważ do codziennego życia wkrada się podstępna rutyna, i niby nic wam nie brakuje, ale do niczego już razem nie dążycie. Takie sytuacje bardzo często kończą się separacją, dlatego koniecznie trzeba znaleźć skuteczne rozwiązanie!