Prawdopodobnie zawsze, kiedy w chodzimy w związek widzimy przed sobą piękną przyszłość, dzieci, wnuki, nasz obraz jako starców trzymających się za ręce. Taka wizualizacja, pomimo tego, że jest pozytywna, nie może być jedynym elementem, na którym zbudujemy związek. Przez oczekiwanie idealnej relacji często bezpowrotnie możemy zniszczyć naszą relację. Ideały nie istnieją, chociaż samo dążenie do nich może być rozwijające, ale pod warunkiem, że chcą tego dwie osoby.
Trudna droga
Pomimo tego, że coraz mniej osób decyduje się na ślub kościelny czy w ogóle ślub, czasami przygotowania do tego wydarzenia wcale nie są bezcelowe. I myślimy tu nie o planowaniu wesela, ale o uczęszczaniu na kursy przedmałżeńskie, na których uświadamiamy sobie, jak trudne jest tworzenie relacji. Każdy z nas jest inny, posiada inną osobowość, charakter i temperament i działa według innych schematów. Dlatego mówi się o wzajemnym "docieraniu się" w związkach, bo zazwyczaj to trudna i wyboista droga przez kompromisy i wypracowywanie wspólnego działania.
Dzieci
Posiadanie potomstwa jest czasami jedynym powodem, dla którego małżonkowie czy para decydują się zostać razem. Niestety, nie zawsze to pomaga, bo życie w ciągłym poczuciu, że z inną osobą i w innych okolicznościach byłoby lepiej, wpływa niszcząco na wszystkich członków rodziny.
Związek to rozwój
My, jako ludzie, zmieniamy się, rozwijamy, dojrzewamy. Tak samo dzieje się ze związkami. Dlatego, jeśli ludzie zaczynają mieć wątpliwości, czy nadal powinni być razem i nie widzą wspólnej przyszłości, trzeba się zastanowić, z czego to wynika. Kryzys bowiem nie ominie żadnej pary, a jest on tylko skutkiem wcześniejszych zaniedbań. W emocjach, ciągłych kłótniach i beznadziejnej atmosferze w związku trudno dociekać wspólnie, co się stało. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty i zapisanie na terapię małżeńską.
Terapia
To długi proces. Przeciętna terapia trwa od sześciu do dwunastu miesięcy regularnych spotkań. Dlaczego tak długo? Ponieważ walka o związek to długi proces. Znalezienie źródła problemów, zrozumienie go i wypracowanie sposobu na rozwiązanie oraz wystrzeganie się w go w przyszłości trwa. W ciągu tych wszystkich spotkań ludzie uczą się, jak ze sobą rozmawiać, postępować, akceptować się i słuchać. Jeśli oboje wykazują gotowość do ratowania związku, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjść z takiego kryzysu zwycięsko! Na terapii małżeńskiej zazwyczaj pracuje się nad konkretnymi problemami i zagadnieniami.
września 3