Do niedawna utożsamiano terapię dzieci z terapią młodzieży. Jednak praca terapeutyczna z nastolatkiem znacząco różni się od pracy z dzieckiem! Dlatego, że okres dorastania jak i dojrzewania stanowią bardzo ważne etapy w życiu każdego człowieka, ale ich przebieg nie jest taki sam. Zmiany, jakie zachodzą w dzieciach i młodzieży mają wpływ na ich relacje z rodzicami, równolatkami, na ich zainteresowania i postrzeganie ich samych.
Jakie zaburzenia dotykają najczęściej nastolatków?
Nastolatki najczęściej borykają się z takimi trudnościami jak depresja młodzieńcza, zaburzenia zachowania i zaburzenia odżywiania się. Często też problemy, z jakimi boryka się młody człowiek nie są związane z żadnym z tych zaburzeń. Nie należy bagatelizować sygnałów, ale też nie warto ich nadmiernie straszyć. Nie oczekujmy również od nastolatków, że będą w stanie sami sobie poradzić ze wszystkimi wątpliwościami i problemami, jakie ich spotykają. Okres dojrzewania to właśnie ich pora, by nabyć nowe umiejętności społeczne, by nauczyć sobie radzić z napięciem, stresem czy presją.
Inne problemy nastolatków
Dorosłym trzeba cały czas przypominać, że nastolatkowie nie są winni ani nie wymyślają swoich problemów. Oni ich po prostu nie rozumieją. Wszystko, co ich spotyka - zmiany w ciele, hormony, buzujące emocje - jest dla nich nowe. Pierwsze miłości, rozstania, szukanie przyjaciół. W sprzyjających okolicznościach nic złego im się nie wydarzy, ale wystarczy przestać się interesować, a pojawiają się problemy. Narkotyki, bójki, problemy z władzą. Te problemy nie dotyczą tylko nastolatków z patologicznych rodzin! Wiele rodziców zgłasza również swoje dzieci na terapię ze względu na to, że np. zmienili swoje miejsce zamieszkania i nastolatkowie nie potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości.
Terapia
Trzeba uświadamiać nastolatków, że w zgłaszaniu się po pomoc nie ma absolutnie nic wstydliwego ani gorszącego. Wielu z nich obawia się wizyty u specjalisty, ale zwykle wynika to z niewiedzy. Nastolatkowie po prostu nie mają wyobrażenia, na czym może polegać taka terapia, a jeszcze gorzej, jeśli ich koledzy naopowiadają im niestworzonych historii na ten temat. Dlatego trzeba podejść do tematu w sposób profesjonalny i bez emocji wytłumaczyć im, kim jest psychoterapeuta, czym się zajmuje i jak może pomóc. W większości przypadków psychoterapie prowadzone są indywidualnie, chociaż zdarzają się spotkania grupowe. O wszystkim jednak uczestnicy są informowani i muszą się na to zgodzić.
sierpnia 19