Każda rodzina ma swoje sposoby na utrzymanie równowagi i radzenie sobie z problemami. To normalne, że problemy i kryzysy się pojawiają, są wynikiem zmian zachodzących w rodzinie na przestrzeni lat, dojrzewania dzieci, rozwoju rodziców. Czasami jednak rodzina nie jest w stanie rozwiązać samodzielnie kłopotów, ponieważ schematy, które do tej pory działały - zawodzą. Wtedy warto jest skorzystać z konsultacji u terapeuty rodzinnego.
Dlaczego rodziny zgłaszają się do terapeutów?
Gabinety konsultantów rodzinnych są nieustannie wypełnione. To dobrze, że ludzie się nie wstydzą i nie boją szukać pomocy u różnych źródeł, świadczy to o odwadze, gotowości do rozwiązywania problemów i otwartości na naukę i nowe rozwiązania. Czasami też o desperacji, traktowaniu terapeuty jako ostatniej deski ratunku dla tonącej rodziny. Często zdarza się tak, że rodziny zgłaszają się po pomoc ze względu na znalezienie się w nowej sytuacji - np. straty bliskiej osoby, utracie pracy czy innymi czynnikami zewnętrznymi, np. pojawieniem się dzieci bądź opuszczeniem przez dzieci, przeprowadzką do zupełnie innego miasta, dorastaniem dzieci itd. Do psychologa zgłaszają się również rodzice, którzy są zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci.
Jakie są jeszcze problemy, które powodują chęć skorzystania z pomocy specjalisty?
Bardzo często do specjalistów zgłaszają się rodziny, które cierpią na wewnętrzne problemy: poważne choroby jakiegoś z członków rodziny, różnego rodzaju uzależnienia (alkoholizm, narkotyki), rozwód rodziców, separacja, prześladowanie dziecka w szkole. Również rodzice, którzy zauważyli nietypowe zachowania swoich dzieci - np. zaburzenia w odżywaniu się, depresję albo izolację od rówieśników, powinni zgłosić się do psychologa. Bardzo często zwykła rozmowa ze specjalistą może otworzyć oczy na oczywiste sprawy, które do tej pory były ignorowane lub pomijane przez członków rodziny.
Nie wstydźmy się terapii rodzinnej
W walce o dobro rodziny trzeba korzystać ze wszystkich dostępnych sposobów. Jednym z nich jest zgłoszenie się na terapię rodzinną. Nie ma w tym nic wstydliwego ani gorszącego. W końcu psycholog jest osobą z zewnątrz, która jest do nas życzliwie nastawiona i chce nam pomóc rozwiązać problemy, nauczyć nowych sposobów na komunikację i poprawić nasze relacje. Miejmy świadomość, że terapia to proces, a żeby odniosła sukces liczy się regularne uczęszczanie na spotkania. Jednorazowe rozmowy rzadko pomagają - nie można się zniechęcić, bo efekty mogą być zaskakujące dla domowników.