Jesteś szczęśliwym mężem lub żoną? Zwykle nie widzimy wokół siebie problemów małżeńskich. Jednak zaczynamy je dostrzegać dopiero wtedy, kiedy pojawiają się one w naszym związku. Wiadomo, że na początku każdej znajomości jest idealnie, kochamy naszego partnera, uważamy go za kogoś doskonałego do pozostania z nim do końca życia. Wszytko jednak ulega zmianie, kiedy dobrze poznamy naszą drugą połówkę i zaczniemy z nią dzielić lokum. Okazuje się , że wcale nie jest tak kolorowo.
Zaczynają nas denerwować pewne cechy charakteru partnera, które kiedyś nie stanowiły problemu dla nas. Pojawiają się kłótnie, nieporozumienia, raniące słowa i inne problemy. Najczęściej, sami próbuje sobie pomóc i ratować związek. Niekiedy jednak okazuje się, że problem nas przerasta. Wtedy zaczynamy zastanawiać się nad rozwodem lub zakończeniem związku. Ale czy jest to jedyne wyjście? Warto zastanowić się nad terapią małżeńską.
Czas zgłosić się na terapię
Skąd wiemy kiedy udać się do specjalisty z naszymi problemami w związku? Zwróćmy uwagę na 10 cech po których pojawianiu się mamy pewność, że nasz związek jest na złej drodze. Rzeczą podstawową są kłótnie. Najczęściej dotyczą one tego samego tematu i mają bardzo podobny przebieg. Panuje także bardzo gęsta atmosfera, milczenie oraz dyplomatyczne rozmowy. Jest to chowanie problemu pod dywan. Pojawi się pustka i samotność. Kolejnym przejawem złej sytuacji jest brak seksu. Zycie intymne ma bardzo duży wpływ na życie codzienne w związku. Bliskość w sferze intymnej związana jest z bezpieczeństwem i zaufaniem. Jeśli zaczyna ich brakować, to wtedy odczuwamy ich deficyt także w życiu poza łóżkiem.
Zwróć na to uwagę
Jeśli zaczynacie mieć wrażenie że łączą was tylko dzieci, dom czy kredyt, to znaczy że nie jest dobrze. Żyjąc nie ze sobą, ale obok siebie możemy zauważyć, że nasz związek umiera i staje się pogorzeliskiem bez emocji. Najczęściej, zdajemy sobie sprawę, że jedynym wyjściem z problemy jest separacja. Pojawia się także negatywna komunikacja, ignorowanie drugiej osoby, poniżanie oraz opowiadanie innym o sprawach intymnych. Bardzo często dochodzi także do odmiennego zdania co do sposobu wychowywania dzieci oraz brak wspólnych celów i rozbieżność w dysponowaniu pieniędzmi. Najczęściej jedna ze stron wydaje pieniądze nieumiejętnie, a druga odkłada każdy grosz. Bardzo często jest to powodem sporów. Jeśli zauważymy, że nasz związek opiera się w większości na wyżej wymienionych cechach , to oznaka, że czas poszukać pomocy u specjalisty.