Jesteś w związku małżeńskim? Jeśli tak, to na pewno jesteś szczęśliwa osobą. Nie? W takim razie, oznacza to, że w waszym związku są kłopoty z którymi nie potraficie sobie sami poradzić. Najczęściej na początku związku wszystko jest idealnie. Mamy wrażenie, że partner jest doskonały , a jeśli ma jakieś cechy, które nie do końca nam odpowiadają, to uznajemy je za słodkie czy wyjątkowe. Po jakimś czasie, okazuje się jednak, że zamiast nam bawić tak jak wcześniej, zaczynają nas irytować.
Pojawia się wtedy wiele kłopotów w związku. Pojawia się brak komunikacji, kłótnie oraz inne problemy, które spawają, że jesteśmy źli na partnera i czujemy się zranieni. Jeśli nie mamy dzieci, to takie związki najczęściej przerywamy. A co jeśli pociechy już są? W takim wypadku staramy się za wszelką cenę ratować takie małżeństwo. Ale czy zawsze jest to dobra decyzja? To już zależy od nas samych. Warto udać się na terapią, która może nam pomóc zrozumieć źródło problemów.

Zachcianka czy konieczność?

Jeszcze do niedawna terapie małżeńskie uważane były za coś co jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla tych bogatych i kapryśnych. Dziś jednak u psychoterapeuty możemy spotkać nie tylko gwiazdy i milionerów, ale także zwykłych ludzi. Jednak nie każda para decyduje się na terapię. Najczęściej ogranicza je wstyd. Jednak cały czas rośnie liczba par, które na terapie uczęszczają. W przypadku tych, które refunduje państwo, kolejki są tak duże, że wizyty umawiane są półtora roku do przodu. Co więcej, nawet gabinety prywatne mają napięte grafiki, mimo iż terapie są dość drogie, gdyż za rok wychodzi tutaj około 10 tysięcy złotych.

Szukanie pomocy

Dawniej , pomoc uzyskiwano od seniorów, którzy mieli za sobą bardzo długie starze małżeńskie. Pomocna w takich przypadkach była też spowiedź. Dziś jednak wydaje się to nam przestarzałe, gdyż za bardzo różnimy się od poprzednich pokoleń. Staramy się więc znaleźć pomoc w innych miejscach . Okazuje się jednak że nie są one do końca skuteczne, gdyż rozwodów jest coraz więcej. W niektórych przypadkach terapia jest zbawienne dla par, gdyż mogą one zrozumieć problemy jakie im towarzyszą. Jednak zdarzają się takie przypadki, że spotkania tego typu tylko przyśpieszają egzekucję związku. Takie terapie mają więc sens tylko wtedy , jeśli parę coś jeszcze ze sobą łączy, a nie tylko dzieli.