W dzisiejszych czasach mamy wiele problemów z którymi nie borykały się starsze pokolenia. Najczęściej wynikają one z ogromnego postępu technologicznego , którzy znacznie podniósł poziom życia ludzi. Dlatego też, przejmujemy się dzisiaj kompletnie innymi rzeczami niż nasi przodkowie, którzy uważali je za mało ważne.
Tak samo było w przypadku małżeństw. Ludzie brali śluby z osobami, które zostały wyznaczone prze rodziców, a małżonkowie najczęściej się nie znali. Dzisiaj jednak żyjemy w czasach w których każdy z nas może wybrać sobie drugą połowę z którą spędzi większość życia. Często jednak okazuje się, że wcale nie jest tak kolorowo jak nam się wydawało. Zaczynają się wtedy problemy a w powietrzu wisi widmo rozwodu. Warto wtedy podejmować próby ratowania związku i udać się do odpowiedniego specjalisty, który nam w tym pomoże.
Akceptacja i słuchanie
Kryzysy i kłótnie wśród par mogą mieć różne podłoże. Może to być pogoń za karierą, zbyt mało czasu dla drugiej osoby, problemy z wychowaniem dzieci czy też próby zmiany zachowania partnera i oczekiwań. Najczęściej jednak powodem jest problem z komunikacją. Nie potrafią ze sobą małżonkowie rozmawiać oraz wysłuchać się nawzajem. Ludzie nie potrafią także określić swoich potrzeb i wymagań, a także zaakceptować tego, że nie każdy jest taki sam. Na siłę próbuje y zmieniać partnera i dopasować go do swoich potrzeb. Małżonkowie nie utrwalają i pogłębiają swojego związku, ale się od siebie oddalają. Kiedy kryzysu nie udaje się powstrzymać , warto iść na terapię. Dzięki spotkaniom z odpowiednim specjalistom komunikacja znacznie się polepszy pomoże nam on zrozumieć siebie nawzajem, wyjaśni emocje, postępowanie, reakcje i pomoże odnaleźć kompromisy.
Razem czy osobno?
Po udaniu się do terapeuty i wstępnej rozmowie, dowiemy się czy powinniśmy przychodzić na konsultacje razem czy też osobno. Wszystko zależy od tego skąd bierze się problem. Jeśli w przypadku jednego z małżonków jest on wyniesiony z domu rodzinnego prze np. przemoc w rodzinie, patologię czy inne kłopoty to wtedy terapia będzie dla każdego z małżonków osobno.Dzięki temu, każda ze stron będzie mogła zrozumieć na czym polega problem i jak dowie się go rozwiązać. Jeśli kłopotem jest problem z komunikacją, to wtedy najczęściej terapia jest wspólna. Zdarza się także ,że raz jest każde z małżonków osobno, a raz razem. wszystko zależy od postępów.