Każdy z nas jeśli ma swoje drugą połowę, to zazwyczaj nie chce jej stracić. Jest to dla nas normalne, że kochaną osobę chcemy mieć jak najbliżej, a starta bardzo często jest dla nas najgorszym co może się przydarzyć. Jednak mimo iż często bardzo kochamy drugą osobę, to okazuje się , że nie możemy znaleźć z nią wspólnego języka. Taki związek zaczyna się rozpadać, powstają ciągłe kłótnie, problemy i wyrzuty. Bardzo często takie związki się rozpadają. Jeśli nie mamy dzieci, to nie jest to tak trudna decyzja, jednak mając już potomstwo zaczyna się walka o prawa do wychowywania. Dlatego też, warto podjąć próby ratowania takiego związku.
Pomóc nam w tym może odpowiedni specjalista. Mowa tutaj o terapii. Jednak trzeba wykazywać chęci otrzymania pomocy i chodzić na spotkania. Nie wolno także zrażać się tym, jeśli jakiś specjalista nam nie będzie odpowiadał, gdyż nie będziemy mogli znaleźć z nim wspólnego jeżyka. W takiej sytuacji, trzeba szukać dalej, gdyż każdy ma inne wymagania i potrzebuje innej pomocy psychologa. Warto wiedzieć także jak wygląda taka terapia i czego się spodziewać.
Jak wygląda sesja?
Pierwsze spotkanie z terapeuta możemy nazywać konsultacją. Nie przypomina ono bowiem terapii. Ma ono na celu zapoznanie się terapeuty z parą. Pojawi się prośba o powiedzenie o swoim związku, a także każde z pary opowie jak widzi problem z którym przychodzicie. Terapeuta w tym czasie obserwuje jak para się do siebie odnosi , jak rozmawia oraz prosi o wypełnienie ankiety. Najczęściej na pierwszym spotykaniu terapeuta wyjaśnia także na jakich zasadach będą się odbywać wasze spotkania. Chodzi głównie o długość sesji, ich przebieg, częstotliwość spotkań oraz odpłatność.
Rezultaty terapii
Pierwsza sesja należy najczęściej do tych najtrudniejszych. Możemy czuć się zmęczeni i przygnębieni. Pojawiają się też bardzo często nieprzyjemne uczucia. Warto jednak wytrwać i uczęszczać na kolejne spotkania, gdyż za każdym razem będzie już łatwiej. Jeśli wasz związek ma poważy kryzys, nie wiążcie dużych nadziei z poprawą po pierwszym spotkaniu, gdyż jej nie będzie. Takie spotkania przynoszą często bardzo odmienne rezultaty. Wszystko zależy od problemu z jakim para przychodzi oraz zaangażowania oby stron. Jakie są pozytywne rezultaty terapii? Poprawa komunikacji w związku, większy szacunek do drugiej osoby, lepsze negocjacje i pogodzenie się z trudną przeszłością.