Pierwsze spotkanie z parą to raczej konsultacja niż terapia. Jego celem jest zapoznanie psychologa z parą, a zatem należy spodziewać się, że terapeuta poprosi Was, byście opowiedzieli o swoim związku. Następnie każde z Was będzie mogło opowiedzieć o swoim punkcie widzenia na problem, z którym przyszliście. Terapeuta będzie obserwował, jak przebiega pomiędzy Wami komunikacja, jak się zachowujecie, zada kilka dodatkowych pytań, by lepiej was zrozumieć, poprosi o przedstawienie oczekiwań co do terapii, ewentualnie – o wypełnienie jakiejś ankiety.
Oczekiwania w terapii.
Ustalenie oczekiwań to bardzo ważny moment. Bywa, że ludzie nie potrafią odpowiedzieć na pytanie o oczekiwania od razu, czasem okazuje się, że partnerzy zupełnie inaczej wyobrażają sobie rezultaty terapii.

W czasie pierwszego spotkania psycholog powinien też objaśnić Wam zasady, na jakich pracuje – jak często będziecie się spotykać, jak długo będą trwały sesje, czy chcecie spotykać się we troje, we czworo (z dwoma terapeutami) czy może interesują Was sesje indywidualne i czy będziecie dostawać do wykonania jakieś zadania domowe.
Pierwsza sesja.
Pierwsza sesja jest często wyjątkowo męcząca, możecie nawet czuć się przygnębieni po wyjściu z gabinetu. Opowiadanie na głos o skrywanych od dawna bolączkach jest naprawdę trudne, dlatego, jeśli macie poważne problemy, starajcie się nie oczekiwać zbyt wiele po pierwszym spotkaniu z psychologiem. Im głębszy konflikt, tym mniejsza szansa, że jakiekolwiek rezultaty będą widoczne po pierwszej sesji.

Rezultaty terapii mogą być różne: bywa tak, że jedno lub kilka spotkań kończy się rozstaniem pary (np. ktoś nosił w sobie decyzję o odejściu, ale zgodził się na terapię), czasem ludzie przerywają terapię (konfrontują się z nierealistycznym oczekiwaniem, że terapeuta wskaże winnego i rozsądzi spór), jednak istnieje szansa na pozytywne zakończenie – korzyści z terapii to m.in. wykształcenie umiejętności słuchania partnera i mówienia w sposób zrozumiały dla niego, uzyskanie kompromisu w jakiejś ważnej sprawie, uporanie się z demonami przeszłości.

Wbrew temu, co może się wydawać, terapeuta nie zmienia ludzi – on daje impuls, kieruje myślenie z udeptanej ścieżki na nowe tory. Kluczem do sukcesu jest Wasza praca własna, wysiłek, jaki włożycie w to, by się zmienić i zmienić swoje postępowanie wobec drugiej osoby.